У новому проєкті угоди щодо видобутку корисних копалин США ставлять вимогу до України повернути всю допомогу, надану після початку повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році. Аналіз "ЄвроПравди", яка має у своєму розпорядженні текст цієї угоди, показує, що Україна зобов'язана компенсувати американській стороні вартість усіх видів допомоги – бюджетної, військової та гуманітарної. За даними Інституту Кіля, загальна сума такої допомоги становить приблизно 123 мільярди доларів.
Відповідно до угоди, Україна повинна конвертувати доходи Фонду в долари і без комісій перераховувати їх на рахунки США на їхній запит. Джерелами доходу Фонду стануть 50% вартості всіх нових ліцензій та рентних платежів за експлуатацію надр України, а також 50% доходів від інфраструктурних проектів, хоча деталі цього пункту угоди залишаються невідомими.
Крім того, угода встановлює суворі терміни для України щодо погашення "боргу" перед США: у разі затримки щорічно передбачається його збільшення на 4%. Це означає, що чим довше Київ відкладатиме виплати, тим більша сума буде підлягати компенсації, підкреслили в "ЄП".
Нещодавно США запропонували Україні нову версію угоди, яка передбачає контроль над українськими надрами, але без гарантій безпеки. Українські політики висловили занепокоєння щодо цієї пропозиції, вважаючи її кроком назад.
Як зазначає Bloomberg, нова редакція угоди про українські корисні копалини демонструє намір американського керівництва забезпечити контроль над українськими ресурсами та ускладнити їх доступ для Європи. А видання The Times охарактеризувало її як "чергове приниження" для України.