США розглядають можливість обмеження доступу України до Starlink через питання корисних копалин

Американські дипломати, які наполегливо вимагають від Києва доступу до важливих корисних копалин України, підняли питання щодо можливого обмеження Україні доступу до системи супутникового інтернету Starlink, що належить Ілону Маску. Як стверджують три джерела, знайомі з цією ситуацією, це питання було обговорене під час зустрічей між українськими та американськими офіційними особами. Зокрема, президент України Володимир Зеленський не прийняв первісну пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента.

Цю тему знову підняли під час зустрічі в четвер, між спеціальним представником США з питань України Кітом Келлогом та Зеленським, зазначило одне з джерел. Україні було повідомлено, що їй загрожує відключення від Starlink, якщо не буде досягнуто угоди щодо корисних копалин.

Посольство України у Вашингтоні, а також Білий дім і Міністерство оборони США не надали коментарів з цього приводу. Також компанія SpaceX, керуюча Starlink, не відповіла на запит щодо коментарів.

На 21 лютого Зеленський заявив, що тривають переговори про укладення угоди з представниками США, але не дав подробиць. Він зазначив, що ця угода може позитивно вплинути на відносини між державами. Того ж дня радник з національної безпеки США Майк Волц висловив впевненість у швидкому підписанні такої угоди.

Згідно з повідомленнями, Вашингтон пропонував доступ до рідкісноземельних мінералів вартістю 500 мільярдів доларів як компенсацію за військову і фінансову підтримку України в умовах російського вторгнення. Президент Зеленський зауважив, що допомога США в цей час була набагато меншою за зазначену суму і що пропозиція не містить конкретних гарантій безпеки.

Британське видання The Telegraph опублікувало деталі угоди про корисні копалини, наче умови документа нагадують ті, що накладаються на країни-агресори, які програли війну. Згідно з їхньою інформацією, угода охоплює «економічну цінність, пов’язану з ресурсами України», в тому числі «мінеральні ресурси, нафта і газ, порти та іншу інфраструктуру».

The Telegraph зазначає, що президент Зеленський, який сам висловив ідею залучення США до видобутку корисних копалин в Україні, ймовірно, не очікував, що йому запропонують умови, гірші за фінансові санкції, накладені на Німеччину і Японію після Другої світової війни.

Згодом Зеленський уточнив, що угода не була підписана через «юридичні питання» і підкреслив, що Україні потрібні безпекові гарантії, а не лише передача ресурсів. Недавні повідомлення засобів масової інформації свідчать про те, що адміністрація Трампа не відмовилася від ідеї укласти угоду з Україною і розглядає можливість підписання «спрощеного» варіанту документа, де не буде конкретних цифр, а лише вказівка на наміри співпраці.

Starlink відіграє важливу роль у забезпеченні доступу України до Інтернету в умовах війни.

Comments (0)
Add Comment