США презентують резолюцію ООН про Україну з внесенням російських поправок, – Reuters

США ініціюють альтернативну резолюцію в ООН стосовно України, яку протиставляють європейському проєкту, повідомляє Reuters. У п’ятницю Сполучені Штати представили у ООН текст резолюції до третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цей документ фактично конкурує з пропозицією, яку Україна разом із європейськими союзниками планує винести на голосування в Генеральній Асамблеї ООН у понеділок.

Спроба президента США Дональда Трампа виступити посередником у припиненні війни викликала розбіжності з президентом України Володимиром Зеленським і занепокоєння європейських партнерів стосовно можливого ізоляції Києва та Європи під час мирних переговорів.

Американський проєкт, що складається з трьох абзаців, з яким ознайомилася Reuters, висловлює шкоду з приводу втрат серед цивільного населення внаслідок "російсько-українського конфлікту". Він також підкреслює, що "головна мета Організації Об’єднаних Націй – підтримка міжнародного миру та безпеки і мирне врегулювання суперечок".

У резолюції, запропонованій США, "закликається до якнайшвидшого припинення конфлікту і подальшого досягнення тривалого миру між Україною та Росією".

Росія виступила з поправкою, яка доповнює цей пункт, додаючи формулювання: "закликає до якнайшвидшого припинення конфлікту, включаючи усунення його першопричин, і далі закликає до міцного миру між Україною та Росією".

Представник Росії в ООН Василь Небензя позитивно оцінив американську ініціативу, зазначивши, що це "хороший крок". За словами анонімного російського дипломата, у разі прийняття поправки Москва готова підтримаи резолюцію США.

За інформацією Небензі, американські дипломати завчасно сповістили його про підготовку тексту перед його поданням на розгляд Генеральної Асамблеї, до складу якої входять 193 країни.

Водночас у понеділок Генеральна Асамблея ООН розгляне альтернативний проєкт резолюції, підготовлений Україною та Європейським Союзом. Цей документ містить заклики до деескалації, негайного припинення бойових дій і мирного врегулювання згідно зі Статутом ООН та міжнародним правом.

Дипломати повідомили, що представники ЄС в ООН планують провести зустріч пізніше в п’ятницю для обговорення реакції на дії США.

Протягом останнього місяця Київ і Брюссель активно консультувалися з країнами-членами ООН. Хоча резолюції Генеральної Асамблеї не є юридично обов'язковими, вони мають суттєвий політичний вплив, оскільки відображають міжнародну позицію щодо війни.

У спільному тексті України та ЄС, з яким ознайомилася Reuters, наголошується на "нагальній необхідності завершити війну цього року і посилити дипломатичні зусилля для зменшення ризиків подальшої ескалації та досягнення всебічного, справедливого та міцного миру в Україні".

У новій резолюції підкреслюється важливість реалізації попередніх рішень ООН, які закликали Росію вивести свої війська з міжнародно визнаних територій України та припинити військові дії.

Протягом першого року війни Генеральна Асамблея ухвалила шість резолюцій, що засуджували дії Москви. Найбільшу підтримку отримала резолюція жовтня 2022 року, в якій ООН засудила "спробу незаконної анексії" чотирьох українських областей, за яку проголосували 143 країни.

Comments (0)
Add Comment