США чинять тиск на Україну новою угодою про ресурси, що нагадує “пограбування”, – FT

Сполучені Штати Америки наполегливо вимагають укладення нової версії угоди стосовно корисних копалин України, яка також передбачає контроль над енергетичними активами. Незважаючи на те, що Вашингтон розширює свої попередні умови, Україні не пропонуються жодні гарантії безпеки. Про це йдеться у статті видання Financial Times, журналісти якого ознайомилися з новим проєктом угоди. Зазначається, що оновлена версія документа значно перевищує первісні домовленості. Українські чиновники стверджують, що нова пропозиція може "підірвати суверенітет України, вивести прибутки за межі країни і поглибити її залежність від Вашингтона".

Згідно з новим документом, угода охоплює всі види мінеральних ресурсів, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи на території України. США вимагають створення наглядової ради для контролю за спільним інвестиційним фондом, який має розподіляти доходи від українських нафтогазових і мінеральних проектів між двома державами. "США призначатимуть трьох з п'яти членів наглядової ради, що надасть Вашингтону право вето на діяльність фонду. У документі також вказано, що "внески Сполучених Штатів після повномасштабного російського вторгнення в Україну в 2022 році" розглядатимуться як внески в партнерство", – йдеться у статті.

Нещодавно міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що нову угоду можуть підписати вже наступного тижня. Однак, джерела FT з українських урядових кіл вважають, що це малоймовірно. Один з чиновників вказав на "несправедливість" пропозиції США, в той час як інший порівняв її із "пограбуванням". Один з українських урядовців повідомив, що для ретельного вивчення документа та підготовки альтернативної пропозиції уряд залучив юридичних консультантів.

Нова пропозиція адміністрації Трампа має замінити раніше узгоджену угоду про спільну розробку мінеральних ресурсів України, на яку погодились Київ і Вашингтон минулого місяця. За попередньою угодою передбачалося створення фонду, до якого Україна відраховувала б 50% всіх майбутніх прибутків від видобутку корисних копалин. Однак документ не був підписаний на фоні політичного скандалу під час візиту президента України Володимира Зеленського.

Згідно з новою пропозицією, проекти, фінансовані фондом, матимуть включати як ті, які реалізуватиме сам український уряд, так і компанії, які отримають схвалення від Києва. Угода також передбачає інфраструктуру, що стосується експлуатації природних ресурсів, включаючи дороги, залізниці, трубопроводи, порти та переробні заводи. Журналісти зазначають, що кошти, отримані за цією угодою, будуть конвертовані в іноземну валюту і виводитимуться за кордон. В Україні залишиться відповідальність за компенсацію у разі затримок або суперечок, а США отримуватимуть роялті з фонду раніше за Україну з 4-відсотковою надбавкою. Вашингтон також зберігає пріоритетне право на інфраструктурні проєкти та право вето на продаж ресурсів третім особам.

При цьому нова угода не містить положення про право власності США на ядерну енергетичну інфраструктуру України. Незважаючи на відсутність цього пункту, українські чиновники все ще висловлюють занепокоєння, що ядерні активи можуть з’явитися на переговорах. Це питання вже було піднято на одному з етапів обговорення.

У лютому 2025 року планувалося підписання угоди про корисні копалини зі США під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона. Однак публічна суперечка в Овальному кабінеті призвела до того, що документ не був підписаний. Зараз США передали Україні нову версію угоди, повідомив американський міністр фінансів Скот Бессент.

"Ми надали готовий документ про економічне партнерство. Наразі його розглядають українські колеги, і ми сподіваємося, що вже наступного тижня розпочнуться повноцінні обговорення і, можливо, ми зможемо поставити підписи", – зазначив він. Bloomberg повідомляло, що нова версія угоди має на меті витіснити Європу з України, оскільки адміністрація Трампа вимагає "права першої пропозиції" на інвестиції у всі інфраструктурні та видобувні проекти.

Comments (0)
Add Comment