Сполучені Штати передали Україні проєкт угоди про корисні копалини, повідомила Свириденко

Україна отримала від Сполучених Штатів проєкт угоди стосовно корисних копалин, про що повідомила міністр економіки Юлія Свириденко під час засідання уряду. За її словами, Київ наразі формує свою позицію щодо цієї угоди, яка буде передана у Вашингтон.

«Коли виникне необхідність, ми, звісно, звернемося до Верховної Ради для консультацій… Будь-які публічні обговорення стосовно тексту цієї угоди можуть зашкодити переговорам і ускладнити конструктивний діалог з нашими американськими партнерами», – зазначила вона. Міністерка також додала, що після досягнення консенсусу уряд обов'язково оприлюднить свою позицію.

Цього тижня президент США Дональд Трамп висловив очікування, що угоду з Україною щодо корисних копалин буде підписано найближчим часом. Невдовзі український лідер Володимир Зеленський підтвердив, що Сполучені Штати працюють над новим проєктом угоди. За його словами, американська сторона запропонувала Києву «значну угоду».

Газета Financial Times та агентство Bloomberg, що отримали доступ до проєкту угоди, повідомили, що США наполягають на укладенні нової угоди з Україною, яка охоплюватиме всі природні ресурси, включаючи нафту, газ і ключові енергетичні активи.

Згідно з документом, адміністрація президента США вимагає «права першої пропозиції» щодо інвестицій у всі інфраструктурні та ресурсні проєкти. Якщо угода буде підписана, США зможуть контролювати інвестиції в інфраструктуру, що пов'язана з видобутком природних ресурсів, надалі включаючи залізниці, порти, шахти та переробні заводи. Київ зобов'язаний буде перераховувати до спеціального інвестиційного фонду 50 відсотків доходів, отриманих від нових інфраструктурних проєктів та проєктів з розробки природних ресурсів. Крім того, США прагнуть отримати право першими вимагати прибуток, що надходить до цього фонду.

Вашингтон також наполягає на створенні спільної наглядової ради для контролю за спільним інвестиційним фондом, де США зможуть призначати трьох з п'яти членів, що надасть їм право вето при прийнятті рішень. Як зазначає FT, у цій угоді США не пропонують Україні жодних гарантій безпеки. Попередня версія угоди також не включала запитувані Зеленським гарантії безпеки.

Раніше цього місяця Україна і США погодилися укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів. Спроби укласти угоду зазнали невдачі 28 лютого через суперечки між Трампом і Зеленським у Білому домі.

19 березня Трамп і Зеленський домовилися співпрацювати, щоб покласти край війні Росії проти України під час телефонної розмови, яку Білий дім охарактеризував як «фантастичну».

Comments (0)
Add Comment