Розподіл миротворців в Україні спричинив розкол у Європі, – The Times

Велика Британія та інші країни Європи ділять думки щодо доцільності впровадження великих миротворчих сил в Україні. Про це повідомляє видання The Times з посиланням на дипломатичні джерела та офіційних осіб. "Велика Британія, Франція та держави Північної Європи підтримують ідею європейської ініціативи щодо відправки десятків тисяч військовослужбовців у випадку укладення угоди про припинення бойових дій. Проте Німеччина та інші країни виступають проти цього", — зазначається в статті.

Країни Балтії та Польща висловлюють занепокоєння, що запропонована місія може відволікати необхідні ресурси від прикордонних держав НАТО з Росією, зробивши їх уразливими.

Зростає консенсус щодо необхідності "підтримки" Дональда Трампа та гарантій безпеки для реалізації такої місії. Високопоставлене джерело в британському уряді наголосило, що Європа самостійно може сформувати наземні сили, якщо це стане нагальною потребою. Проте міністри закликали США забезпечити "повітряне прикриття", яке могло б включати батареї зенітних ракет Patriot, здатних перехоплювати балістичні ракети та літаки, оскільки подібних можливостей наразі бракує європейським країнам.

Британська армія теоретично здатна направити дивізію чисельністю від 10 000 до 25 000 солдатів, хоча, за словами військового джерела, це може бути складно реалізувати, оскільки військові вже розміщені в Естонії. "Деякі вважають, що миротворчі сили ООН, з військами з таких країн, як Індія, Бангладеш та Китай, є більш реальною альтернативою", — йдеться у статті.

Очікується, що Кір Стармер обговорить цю ситуацію з лідерами ЄС та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на зустрічі в Брюсселі. Міністр оборони Джон Хілі закликає Велику Британію проявити сильне лідерство в цьому питанні. Водночас, деякі чиновники вважають, що їм потрібно буде переконати канцлера Рейчел Рівз у важливості підтримки України, бо вона може розглядати це як "фінансову діру".

Однак великим каменем спотикання залишається питання, чи погодиться президент Росії Володимир Путін на розгортання таких сил під час мирних переговорів, котрі проводяться за участі США. Високопоставлене військове джерело зауважило: "Якщо Росія не підтримуватиме цю ідею, вона загине, і якщо США не забезпечать рішення, то ідея залишиться мертвою. Ніколи не кажи ніколи, але не бачу, щоб це питання могло зрушити з місця".

Деякі дипломати та військові вважають, що миротворча операція ООН є більш розумним варіантом, який може отримати згоду Путіна. Це могло б включати близько 100 000 миротворців, розташованих як в Україні, так і в Росії, і не вимагати прямої участі США. "Росіяни не планують нападати на бангладешців або індійців", — заявило друге джерело.

Згідно з інформацією видання, Німеччина не готова брати на себе зобов'язання щодо сил, що діють під європейським командуванням, через невизначеність щодо майбутніх виборів. Інше дипломатичне джерело з Європи зазначило, що США повинні бути залучені для зміцнення стримування Росії, оскільки вони володіють можливостями, яких бракує всій Європі, такими як розвідувальні та спостережні можливості, а також здатністю завдавати масованих ударів у відповідь у разі потреби.

За інформацією, раніше Трамп пропонував не відправляти війська до участі в місії, проте одне з оборонних джерел припустило, що його можна переконати у зворотному, зазначивши: "Не думаю, що США зможуть утриматися від участі".

Відомо, що західні спецпризначенці присутні в Україні, однак масове розгортання військ поки що не відбулося. Однак, як повідомляє Financial Times, ситуація може змінитися, оскільки можливе повернення Дональда Трампа до Білого дому поновило інтерес до цієї ідеї. За словами осіб, залучених до обговорення з українськими чиновниками, реальним та достатнім може бути присутність 40 000 – 50 000 іноземних військовослужбовців.

Comments (0)
Add Comment