Росія стурбована можливими втратами влади над колишніми радянськими державами, – FT

Внутрішній звіт російського уряду, представлений ще в квітні 2024 року, виявив негативний вплив війни Росії проти України на її зв'язки з деякими союзниками. Як повідомляє видання Financial Times, у документі зазначається, що заходи санкційного тиску з боку Заходу створили розкол між Кремлем і його основними торговими партнерами. Згідно з доповіддю, Москва має намір відновити доступ до світової торгівлі, позиціонуючи Росію в центрі євразійського торговельного блоку, що буде суперничати з економічними впливами США, ЄС і Китаю.

У звіті описано плани російської влади щодо створення "макрорегіону" — важливого довгострокового проєкту, який має вижити після будь-яких перемовин із західними країнами про майбутнє України. Це, на думку авторів доповіді, допоможе Росії закріпити свої позиції на міжнародній арені. Зокрема, зазначається, що новий блок з'єднує Росію з "глобальним півднем", надаючи кожній стороні доступ до сировини, розвиваючи фінансові та транспортні зв’язки та об'єднуючи їх через спільний "світогляд", у якому Росія формує правила нового світового порядку та має свою власну політику санкцій.

Згідно з документом, західні країни успішно тиснули на країни Центральної Азії, примушуючи їх дотримуватися санкцій, використовуючи методи "батога і пряника". Водночас союзники Росії отримали вигоду від санкцій, витісняючи російські компанії зі своїх ринків. У звіті вказано, що Росії потрібно буде "грати в довгу", щоб утримувати країни Центральної Азії у своїй орбіті. Також підкреслюється, що навіть перемоги Росії у війні проти України не призведуть до припинення заходів санкцій з боку Заходу. "Тісні зв’язки з Росією можуть стати причиною труднощів", — йдеться у документі.

У зв'язку з цим наголошується, що країнам буде потрібно ухвалити рішення щодо своїх відносин з Росією. Як зазначає видання, Казахстан, з найбільшою економікою регіону, засудив війну Росії проти України, відмовившись визнати анексію українських територій і демонструючи наміри виконувати західні санкції. Проте сусідній Киргизстан зайняв чітко проросійську позицію, ставши важливим елементом ухилення від санкцій.

У звіті Білорусь висвітлюється як найбільш успішний приклад зусиль Росії щодо об'єднання. Станом на зараз, російська економіка переживає значні труднощі через війну проти України. Президент Путін все більше стурбований економічною ситуацією в країні, а російські підприємці вважають, що конфлікт необхідно вирішити через переговори.

5 лютого міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен заявила, що економіка Росії знаходиться в критичному стані. Вона також закликала Захід посилити санкції, щоб надати Україні найбільш сприятливі умови для укладення мирної угоди.

Comments (0)
Add Comment