Рінкевичс: Латвія може направити війська в Україну, проте з умовами

У Латвії розглядають можливість направлення своїх військовослужбовців в Україну в рамках потенційного миротворчого контингенту, проте для цього необхідно виконати ряд умов, повідомив 19 лютого президент Едгар Рінкевичс у інтерв'ю латвійському телеканалу LTV. Перш ніж ухвалити рішення, важливо зрозуміти, як буде посилена безпека та обороноздатність Латвії у випадку відправки своїх солдатів, підкреслив Рінкевичс. Іншим вирішальним питанням є правила, які регулюватимуть перебування військових в Україні.

"Якщо немає гарантій з боку статті 5 (яка забезпечує колективну оборону країн НАТО у разі агресії – ред.), або чогось з цього подібного, ризикувати нашими військовими – навіть у випадку, якщо російські солдати нападуть на українських – це питання, яке потребує обговорення", – зазначив президент.

За його словами, нинішня ситуація виглядає дещо теоретично. "Я попередньо скептично ставлюсь до ймовірності того, що ми дійсно зможемо реалізувати цю ідею," – додав він.

Рінкевичс також підкреслив, що наразі немає ознак зосередження російських військ біля кордонів Латвії. Хоча він вважає, що Росія, здається, не має достатньо сил для нападу на країну-члена НАТО, він не виключає, що вона може мати плани "перевірити НАТО" в певний момент.

20 лютого The Telegraph з посиланням на свої джерела повідомила, що прем'єр Великої Британії Кір Стармер готовий представити президентові США Дональду Трампу план про розміщення в Україні близько 30 тисяч військовослужбовців з європейських країн після потенційної мирної угоди з Росією – як один із заходів для збереження миру.

Очікується, що Стармер відвідає Вашингтон для зустрічі з Трампом на наступному тижні. Раніше він висловлював готовність Британії відправити своїх військових в Україну в рамках миротворчої місії. На даний момент жодна з європейських країн не висловила такої ж чіткої готовності брати участь у цій ініціативі, хоча деякі країни не заперечували її можливість.

Передбачено, що в Україні буде розміщено невеликий контингент, який не перебуватиме на лінії фронту. За даними The Telegraph, європейські військові будуть знаходитися в великих містах, портах та інших важливих об'єктах інфраструктури, таких як атомні електростанції. Як стверджує одне з джерел видання, у цю місію також включать спостережні та розвідувальні літаки, безпілотники і супутники для забезпечення повної картини ситуації. Патрульні кораблі також будуть направлені в Чорне море для забезпечення свободи судноплавства.

Офіційно британський уряд поки що не підтвердив інформації про плани, які були озвучені у публікації.

Фінансова газета Financial Times повідомила, що президент Франції Емманюель Макрон пропонував розміщення європейських миротворців поза майбутньою лінією розмежування, а не безпосередньо на ній. Проте, як зазначають джерела, Німеччина, Італія, Іспанія та Польща виступили проти участі своїх військ у цій ініціативі.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо Україну не приймуть до НАТО, в країні повинні бути розміщені миротворці з країн Альянсу. Росія не раз висловлювала своє невдолення з приводу перебування військ НАТО в Україні, а міністр закордонних справ Сергій Лавров на цьому тижні заявив, що Москва розглядатиме це як "безпосередню загрозу" своїй суверенності, навіть якщо військові діятимуть під іншим прапором.

Comments (0)
Add Comment