Посадовці Європейського Союзу вітали «важливий прогрес» у створенні спеціального трибуналу для розслідування російської агресії проти України – про це повідомила прес-служба Європейської комісії 4 лютого. Фахівці з права, які представляли Європейську комісію, Зовнішню службу ЄС, Раду Європи, Україну та ще 37 країн, «заклали правові основи для функціонування Спеціального трибуналу, що розглядатиме злочин агресії проти України». У повідомленні зазначається, що учасники зустрічі визначили ключові елементи «попереднього статуту Шумана», який стане основним правовим документом, що регулюватиме діяльність суду.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну є «одним з найважчих злочинів: агресією».
Читайте також: Шмигаль зустрівся з генсекретарем Ради Європи для обговорення спецтрибуналу за злочин агресії Росії.
«Тепер правосуддя стає все ближчим. Правосуддя для України. Ми заклали правові основи для спеціального трибуналу. Однак правосуддя неможливе без відшкодування. Росія повинна понести відповідальність за свою агресію і заплатити за це. Ми зробили перший крок до створення комісії, яка розглядатиме претензії за участі ЄС», – сказала вона.
Висока представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас підкреслила, що ініціатива зі створення трибуналу користується «значною міжнародною підтримкою та зобов'язанням підзвітності».
«Безкарність злочинів лише підштовхує до нових звірств. Це послання світу, що жоден представник російського керівництва не залишиться безкарним», – додала вона.
Єврокомісія повідомила, що після початку діяльності трибунал зможе притягувати до відповідальності російських військових та політичних лідерів за агресію. У прес-службі сьогоднішню зустріч охарактеризували як «прорив у затяжному процесі забезпечення відповідальності за злочин агресії проти України та підтримки міжнародної кримінальної юстиції».
Читайте також: Росія визнала «небажаним» Реєстр військових збитків, пов'язаних з її війною в Україні.
Також сьогодні Єврокомісія ухвалила рекомендацію для Ради Європи щодо участі в офіційних переговорах для створення Комісії з міжнародних позовів для України. Ця комісія відповідатиме за розгляд, оцінку та прийняття рішень по поданим претензіям, зареєстрованим у Реєстрі збитків, а також визначатиме суму компенсації, яку необхідно виплатити в кожному випадку.
Очікується, що спеціальний трибунал буде створено на основі угоди між урядом України та Радою Європи. Рада Європи займатиметься процедурою ухвалення правових актів, необхідних для заснування трибуналу. Перший раунд переговорів щодо Комісії з розгляду заяв планується провести ближче до кінця березня цього року.
У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський відзначив важливість підтримки від усіх держав та посадовців, які сприяють створенню спеціального трибуналу проти Росії за його агресію. Однак він наголосив, що потрібно ще більше зусиль, щоб трибунал почав свою роботу та став справді ефективним.