В Офісі омбудсмена закликали українців звертатися до Дмитра Лубінця, уповноваженого Верховної Ради з прав людини, якщо вони вважають, що їхні права були порушені через дії чи висловлювання посадових осіб, зокрема народних депутатів. Це повідомлення з'явилося у відповідь на запит Радіо Свобода про коментарі народної депутатки Мар’яни Безуглої щодо ЛГБТ.
«Кожна людина, незважаючи на її стать, сексуальну орієнтацію, фізичний стан чи інші особливості, має право на рівне ставлення та повагу. Це не просто особисте переконання, це принцип, який закріплений у Конституції України та міжнародних стандартах захисту прав людини. Всі суспільні дискусії повинні проходити у дусі поваги до людської гідності, рівності та недискримінації. Сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність або фізичні особливості не є «відхиленнями від норми», а є різноманітністю людства, що визнається міжнародними стандартами захисту прав людини», – зазначається у відповіді.
Офіс омбудсмена підкреслив, що представники держави та публічні особи повинні усвідомлювати відповідальність своїх слів, оскільки вони формують громадську думку та не повинні сприяти подальшій стигматизації осіб чи груп.
«Захист прав людини є невід’ємною частиною євроінтеграційного процесу України, адже дотримання принципів рівності, недискримінації та поваги до людської гідності закріплено в основних документах Європейського Союзу. Повага до прав людини, включаючи права ЛГБТІК+ спільноти, є важливим критерієм для оцінки прогресу країни на шляху до членства в ЄС. Ми повинні своїми словами і діями формувати суспільство, де інклюзія є нормою. Україна прагне до майбутнього, де кожен має право бути собою, вільно жити, працювати та розвиватися», – додали в офісі уповноваженого.
Мар’яна Безугла, народна депутатка від партії «Слуга народу», яка покинула фракцію в липні минулого року, 13 січня опублікувала у Facebook допис про «квотний бум». Зокрема, вона назвала ЛГБТК+ «не нормою, а психофізіологічним відхиленням», порівнявши орієнтацію із псоріазом або медичним ожирінням, і вказала на неприпустимість квотування робочих місць для представників ЛГБТК+ спільноти.
При цьому Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно виключила гомосексуальність з класифікації хвороб ще більше 25 років тому. Пост Безуглої був продубльований українською та англійською мовами і викликав значну реакцію.