Нормалізація відносин із Росією не відбудеться навіть після закінчення війни в Україні. Таку думку висловив генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час пресбрифінгу у Варшаві, повідомляє The Guardian. "Це неможливо. Це займе багато років, адже довіра зникла. Навіть коли конфлікт закінчиться, загроза з боку Росії залишиться", – підкреслив він.
Коментуючи мирні переговори, Рютте зазначив, що радий, що президент США Дональд Трамп "вийшов із замкнутого кола" між Україною і Росією. "Це буде поступовий процес. НАТО отримує регулярні оновлення. Я бачу, що європейці активно залучені. Але, врешті-решт, саме американці працюють з українцями та росіянами. Ми завжди чітко заявляли, що необхідно досягти стабільного та тривалого миру для України. Путін більше не повинен намагатися здійснити напад на Україну", – додав він.
Генсек НАТО також зосередив увагу на ініціативі Парижа і Лондона з надання гарантій безпеки для України. За його словами, президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер активно працюють над об’єднанням європейських країн для сприяння миру в Україні: "Найважливіше, що ці обговорення ведуться, але спочатку потрібно укласти мирну угоду, а вже потім підтримувати мир".
Також Рютте наголосив, що Росія продовжує залишатися загрозою для країн НАТО. "З огляду на новітні ракетні технології, що надходять із Росії, різниця в часі між нападом на Варшаву та нападом на Мадрид становить лише 10 хвилин. Таким чином, ми всі опинилися на східному фланзі. Амстердам, Лондон і навіть Вашингтон також знаходяться на цьому фланзі", – зазначив він.
Як раніше повідомляв УНІАН, Марк Рютте заявив, що Росія відчує "всю силу і жорстокість" Альянсу, якщо вирішить атакувати будь-яку з країн-членів НАТО. "Якщо хтось помилиться і вважатиме, що напад на Польщу чи будь-кого з наших союзників зійде йому з рук, він зустрінеться з усією силою Альянсу. Наша відповідь буде руйнівною. Це має бути абсолютно зрозуміло Володимиру Путіну і всім, хто має намір на нас напасти", – заявив Рютте.
Водночас у Польщі визнали, на який термін зможуть витримати у війні з Росією, якщо та здійснить напад. За словами глави Бюро національної безпеки Даріуша Луковскі, країна зможе протриматися лише кілька тижнів, після чого закінчаться боєприпаси. Президент Литви Гінатас Науседа зазначив, що його держава готується до можливого наступу Росії до 2030 року. Він також сказав, що протягом наступних 4-5 років у Литві будуть активно формувати підрозділи, здатні забезпечити необхідний рівень захисту від агресії.