Правління Національного банку України 22 січня прийняло рішення збільшити облікову ставку на 1%, до 14,5% річних. Це рішення має на меті підтримати стабільність валютного ринку, контролювати інфляційні очікування, змінити інфляційний тренд і поступово знизити інфляцію до цільового рівня в 5%. «Для стримування цінового тиску, ймовірно, знадобиться посилення процентної політики», – зазначається у повідомленні регулятора.
У 2024 році інфляція зросла до 12%, а ціновий тиск зберігається і на початку 2025 року, як повідомляє НБУ. «За даними на грудень 2024 року, інфляція прискорилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередні прогнози НБУ. Прискорення інфляції, за оцінками Нацбанку, продовжувалося і в січні», – зазначається у звіті.
У грудні НБУ вперше після тривалого періоду зниження підвищив облікову ставку на 0,5%, до 13,5%. У червні 2024 року НБУ знизив ставку до 13%, а в вересні залишив її на тому ж рівні.
Перед початком повномасштабного вторгнення Росії облікова ставка становила 10%, а з червня 2022 року — 25%. Облікова ставка є важливим інструментом, за допомогою якого Національний банк визначає для банків та інших учасників грошово-кредитного ринку орієнтир вартості залучених і розміщених коштів на визначений період.