НАТО: Дві держави під тиском Трампа вирішили виділити 5% ВВП на військові потреби, за даними FT

Литва та Естонія стали першими країнами НАТО, які відповіли на заклик президента США Дональда Трампа, обіцяючи виділяти понад 5% свого ВВП на військові потреби. За інформацією Financial Times, литовський міністр закордонних справ Кястутіс Будрис оголосив, що з наступного року Литва планує витрачати від 5 до 6% свого ВВП на оборону, і ця політика триватиме щонайменше до 2030 року. Це вдвічі перевищує нинішню цифру витрат.

"Безумовно, ми відчуваємо тиск, і це конструктивний тиск з боку нашого стратегічного і найважливішого партнера в НАТО", – зазначив Будрис. "Ми не можемо ігнорувати ці сигнали. Але це не єдина причина… Нам критично важливо мати реальні можливості для ведення бойових дій".

Прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал також підтвердив намір виділити на оборонні витрати 5% ВВП, в порівнянні з поточними 3,7%.

"Наш ключовий партнер у сфері безпеки під новим президентом чітко дав нам зрозуміти: витрати на оборону НАТО потрібно збільшити. Ми знаємо, хто наш супротивник, і я повністю поділяю цю думку – наша мета повинна бути на рівні 5%", – підкреслив він.

Проте в Європі турбуються про те, як здійснити фінансування зрослих витрат на оборону і чи підтримають це громадяни, особливо якщо це буде за рахунок інших державних послуг.

Будрис повідомив, що Литва планує фінансувати значне збільшення витрат за рахунок державних позик та, як сподівається, спільних європейських фінансових інструментів для оборони. Водночас місцеві політики скептично ставляться до реалістичності такого підходу.

Як зазначає FT, торік 23 з 32 країн-членів НАТО виконали цільовий показник у 2% ВВП. Однак є країни-лідери, такі як Іспанія, Італія та Бельгія, які залишаються з показниками нижче 1,5%. Європейські чиновники очікують, що на червневому саміті НАТО буде підвищено неофіційний цільовий показник витрат на оборону з 2% до 3 або 3,5%.

Раніше Дональд Трамп закликав європейських союзників по НАТО витрачати 5% свого ВВП на оборону, що викликало неоднозначні реакції в Європі.

Міністри оборони Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії та Польщі підтверджували своє бажання продовжувати нарощувати інвестиції в оборону, проте вважають досягнення 5% виснажливим завданням.

Comments (0)
Add Comment