Виконавча рада Міжнародного валютного фонду завершила сьомий перегляд механізму розширеного фінансування для України, про що було повідомлено 28 березня. Це рішення дозволило українському уряду залучити 0,4 мільярда доларів США, які буде використано для підтримки бюджету. Таким чином, загальна сума виплат за програмою МВФ досягне 10,1 мільярда доларів.
«Показники програми для України залишаються на високому рівні. Всі кількісні критерії ефективності на кінець грудня були виконані, як і більшість структурних контрольних показників. Зокрема, було виконано попередню дію щодо підвищення акцизного податку на тютюнові вироби, хоча структура контрольного показника, що передбачає введення в дію закону про створення Вищого адміністративного суду, була реалізована із затримкою», – зазначають у звіті фонду.
Організація також повідомляє, що українська влада звернулася з проханням змінити графік виплат МВФ, щоб краще узгодити їх із новими потребами платіжного балансу. Проте загальний обсяг програми залишається незмінним.
Згідно з прогнозами МВФ, економічне зростання в Україні у 2024 році залишиться стабільним, хоча спостерігається його сповільнення в другій половині року. Очікується, що в 2025 році уповільнення триватиме через «загострення ситуації на ринку праці, вплив атак на енергетичну інфраструктуру та невизначеність, що пов'язана з війною». Загальний прогноз продовжує залишатися «вкрай невизначеним».
«Війна Росії проти України завдає значних соціальних і економічних втрат. Незважаючи на це, макроекономічна стабільність підтримується завдяки продуманій політиці та суттєвій зовнішній допомозі», – зазначила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.
Вона також додала, що програма МВФ повністю профінансована з загальним обсягом зовнішнього фінансування у 148,8 мільярда доларів США за базовим сценарієм та 162,9 мільярда доларів за сценарієм зниження в рамках чотирирічної програми.
Георгієва також вважає доцільним зміцнення монетарної політики, яке здійснює Національний банк України, і закликала до готовності вжити додаткових заходів у разі погіршення інфляційних очікувань.
У лютому представники Міжнародного валютного фонду та українська влада уклали угоду на рівні персоналу (SLA) щодо сьомого перегляду чотирирічної програми розширеного фінансування (EFF) обсягом 15,5 мільярда доларів, що відкриває можливість отримання восьмого траншу близько 0,4 мільярда доларів.