Заступник спікера Національної ради Словаччини та глава Словацької національної партії Андрей Данко висловив думку, що Україні слід повернути 3,5 мільярда євро, які були надані раніше у формі допомоги. Цю заяву він зробив у відеозверненні під назвою «Чи повернуть нам гроші українці?». У своєму відео Данко прокоментував угоду про корисні копалини між Україною та США, зазначаючи, що Дональд Трамп прагне повернути гроші, які попередня адміністрація виділила на допомогу Україні. Він підкреслив, що якщо інші країни, такі як Німеччина, Франція та США, вимагатимуть повернення коштів, то Словаччина не може залишатися осторонь.
Данко також зазначив, що через три роки після початку війни в Україні, люди поступово усвідомлюють ситуацію. «Росіяни залишаться на своїх позиціях. Україна скористалася цим конфліктом для отримання фінансової підтримки, частина якої була розкрадена», – наголосив він.
Під час нового уряду, очолюваного прем'єр-міністром Робертом Фіцо, Словаччина зупинила військову допомогу Україні у жовтні 2023 року. Фіцо, відомий своєю проросійською політикою, оголосив про своє бажання припинити військові постачання для України та не підтримувати санкції проти Росії.
Дональд Трамп неодноразово заявляв про те, що його адміністрація працює над поверненням фінансів, які були направлені для підтримки України. 24 лютого Трамп анонсував очікуваний візит Володимира Зеленського, вважаючи, що на зустрічі планується підписання угоди про корисні копалини.
Ольга Стефанішина, віцепрем’єрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції України, повідомила, що команди з України та США знаходяться на завершальному етапі переговорів щодо угоди про мінеральні ресурси. Попередня пропозиція США передбачала надання доступу до рідкісноземельних мінералів на суму 500 мільярдів доларів в обмін на військову та фінансову підтримку України в умовах російської агресії.
Президент України підкреслив, що американська допомога під час війни була значно меншою за вказану суму, і уточнив, що угоду не вдалося підписати через юридичні труднощі. За словами Зеленського, Україні необхідні гарантії безпеки, а не просто ресурси.
На пресконференції 23 лютого Зеленський також зазначив, що умови угоди про корисні копалини виглядали як боргові зобов'язання, які Україна мала б виконати перед США, проте він не вважає допомогу з боку США боргом.