Заступник спікера Національної ради Словаччини та голова Словацької національної партії Андрей Данко висловив думку, що Україні необхідно повернути 3,5 мільярди євро, які були надані попередніми урядами у вигляді допомоги. Цю заяву він зробив у відеозверненні під назвою «Чи повернуть нам українці гроші?». У своєму відео Данко згадав угоду про видобуток корисних копалин між Україною та США, в рамках якої Трамп прагне повернути кошти, що їх попередня адміністрація виділила на підтримку України. Він підкреслив, що якщо Німеччина, Франція та США вимагатимуть повернення цих грошей, то Словаччина не може залишатися осторонь.
Данко вважає, що три роки по тому, як Росія розпочала війну в Україні, люди починають усвідомлювати ситуацію. «Росіяни залишаться на захоплених територіях. Україна використала цей конфлікт для отримання фінансової допомоги, яку часто розкрадали».
Словаччина призупинила військову підтримку Україні після того, як до влади прийшов новий уряд на чолі з прем'єр-міністром Робертом Фіцо в жовтні 2023 року. Фіцо, що має проросійську позицію, оголосив про намір зупинити військові постачання Україні та не підтримувати санкції проти Росії.
Президент США Дональд Трамп неодноразово зазначав, що його адміністрація прагне повернути кошти, що їх було надіслано Україні на підтримку. 24 лютого Трамп повідомив про очікуваний візит Володимира Зеленського найближчим часом. Він сподівається підписати угоду про видобуток корисних копалин під час зустрічі.
Раніше Ольга Стефанішина, віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, повідомила, що представники України та США перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про мінеральні ресурси.
Попередня пропозиція Вашингтона передбачала надання США доступу до рідкісноземельних мінералів на 500 мільярдів доларів як компенсацію за військову та фінансову підтримку України в умовах російської агресії. Президент України зазначав, що допомога США на даний момент була значно менша за цю суму і уточнив, що угода не була підписана через «юридичні питання». За словами Зеленського, Україні необхідні гарантії безпеки, а не просто відмова від ресурсів.
Також Зеленський акцентував, що умови США щодо угоди про видобуток ресурсів мали вигляд боргу, який Україна повинна була б погасити. Однак він не вважає допомогу з боку США боргом.