Київ ініціював переговори з Вашингтоном про нову угоду у сфері корисних копалин – Сибіга

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив, що Київ почав переговори з американською стороною стосовно нового тексту угоди про корисні копалини. "28 березня Міністерство закордонних справ через дипломатичні канали отримало новий текст так званої угоди щодо мінеральних ресурсів від США. Українська сторона була готова підписати раніше підготовлену угоду, але зараз ми отримали нову пропозицію для розвитку та відповідний текст угоди", – зазначив він на спільному брифінгу з литовським колегою Кястутісом Будрісом у Києві. За його словами, вже відбувся один раунд цих консультацій.

"Українська сторона налаштована на укладення документа, який би враховував національні інтереси як США, так і України. Ми також вважаємо, що текст угоди має передбачати подальшу активну присутність потужного американського бізнесу в Україні, що стане внеском у безпекову інфраструктуру нашої країни", – підкреслив міністр.

Сибіга повідомив, що Київ працюватиме з американськими партнерами для досягнення узгодженого тексту для підписання.

Згідно з інформацією від агентства Bloomberg, Україна планує запропонувати зміни до нового проекту угоди про корисні копалини, включаючи зобов'язання щодо збільшення інвестицій з боку США.

24 березня президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що незабаром буде підписано угоду з Україною стосовно природних ресурсів. Пізніше президент України Володимир Зеленський підтвердив, що США готують новий проект угоди, зазначивши, що американська сторона запропонувала Києву "значну угоду".

Газета Financial Times та агентство Bloomberg, які ознайомились з новим проектом угоди, повідомили, що Сполучені Штати наполягали на укладенні нової угоди з Україною, яка поширюватиметься на всі природні ресурси, включаючи нафту і газ, а також основні енергетичні активи України.

Згідно з документом, адміністрація США вимагає "права першої пропозиції" щодо інвестицій у всі інфраструктурні та ресурсні проекти. Якщо угоду буде підписано, США зможуть контролювати інвестиції в інфраструктуру, пов’язану з видобутком природних ресурсів, включаючи залізниці, порти, шахти та переробні заводи. Київ зобов’язаний буде відраховувати до спеціального інвестиційного фонду 50% доходів від нових інфраструктурних проектів і проектів із розробки природних ресурсів. У рамках цієї угоди США прагнуть отримати право першими вимагати прибуток, що буде перераховуватися до цього фонду.

Вашингтон також наполягає на створенні спільної наглядової ради для контролю за інвестиційним фондом, в яку США зможуть призначити трьох із п’яти членів, що надасть Вашингтону право вето при ухваленні рішень. Як зазначає Financial Times, нова угода не передбачає надання Україні жодних гарантій безпеки, подібно до попередньої версії угоди, яка також не містила таких гарантій.

Раніше в березні Україна та США домовилися укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України. Спроби підписати угоду зазнали невдачі 28 лютого після суперечки між Трампом і Зеленським у Білому Домі.

19 березня Трамп і Зеленський обговорили можливість спільних дій для припинення війни Росії проти України під час телефонної розмови, яку Білий дім охарактеризував як "фантастичну".

Comments (0)
Add Comment