Королева Єлизавета II роками була в невіданні про радянського шпигуна у своїх покоях

Королева Єлизавета II не була в курсі деталей подвійного життя свого довготривалого радника з мистецтва, який насправді був радянським шпигуном, оскільки палацові чиновники не хотіли її турбувати. Це підтверджують нещодавно розсекречені документи, повідомляє Associated Press. Йдеться про Ентоні Бланта, королівського мистецтвознавця. Файли, опубліковані Національним архівом Великої Британії, розкривають нові подробиці шпигунської мережі, що діяла в Кембриджському університеті в 1930-х роках, члени якої передавали секрети британської розвідки СРСР.

"Блант, який виконував обов'язки оглядача картин королеви в Букінгемському палаці, роками був під підозрою, перш ніж у 1964 році врешті-решт визнав, що, виконуючи роль старшого офіцера МІ5 під час Другої світової війни, він передавав таємну інформацію радянським агентам," – йдеться в матеріалі.

За словами офіцера МІ5, Блант розповідав, що відчув "велику полегшення", коли зняв з себе цей тягар. У обмін на своє зізнання шпигуну дозволили зберегти посаду, лицарський титул та соціальний статус – при цьому королева, очевидно, залишалася в невіданні.

Зокрема, у 1972 році особистий секретар королеви Мартін Чартеріс повідомив голові МІ5 Майклу Хенлі, що "королева не знала про це і він не бачить сенсу зараз інформувати її; це лише завдасть їй зайвих турбот, і нічого не можна вдіяти".

Однак у 1973 році уряд Великої Британії вирішив проінформувати монарха про правду, оскільки Блант хворів, і чиновники побоювались галасу в ЗМІ після його смерті.

Чартеріс зазначив, що "вона сприйняла всю інформацію дуже спокійно і без здивування" і "пам'ятала, що вже на початку 1950-х він був під підозрою".

Однак історик Крістофер Ендрю запевняє, що в офіційній історії МІ5 йдеться про те, що королеві раніше розповідали про Бланта в "загальних рисах".

"Блант був публічно викритий як шпигун прем'єр-міністром Маргарет Тетчер у Палаті громад у листопаді 1979 року. Він був позбавлений лицарського звання, але так і не постав перед судами, помер у 1983 році у 75-річному віці", – зазначають в AP.

Раніше повідомлялося, що Єлизавета II звернулася до Діани в день її весілля з Чарльзом. Коли молодята вітали натовп, монархиня повернулася до принцеси та показала їй на людей, що стояли біля стін палацу, після чого порадила невістці дивитися на них з повагою.

Також колишній прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон повідомив, що покійна королева Єлизавета II страждала на рак кісток. Він зазначив, що під час останньої зустрічі королева виглядала блідою та більш згорбленою, а на руках і зап'ястях у неї були темні синці, ймовірно, від крапельниць або ін'єкцій.

Comments (0)
Add Comment