Генеральний секретар НАТО Марк Рютте та спеціальний посланець США в гарячих точках Річард Гренелл під час обговорення на «Українському сніданку» в Давосі висловили різні погляди щодо українського вступу до Альянсу, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Дискусія розпочалася з висловлювань Марка Рютте, який підкреслив, що Україні необхідні надійні гарантії безпеки, проте в даний момент їх не слід обговорювати публічно. Він застеріг, що це може призвести до «переговорів з Путіним без Путіна», коли той просто залишатиметься в Москві і контролюватиме ситуацію. Рютте водночас запевнив, що сподівається на якомога швидше членство України в НАТО.
Спеціальний посланець США Річард Гренелл, який брав участь у дискусії через відеозв'язок, у своїй репліці згадав про зобов'язання країн-членів НАТО. Він зауважив, що як генеральний секретар НАТО, так і колишній прем'єр-міністр Нідерландів, Рютте повинен розуміти, що витрати на оборону у деяких країнах, зокрема в Нідерландах, повинні доходити до 2% від ВВП.
«Вам буде дуже непросто, якщо генеральний секретар НАТО говоритиме про членство України в Альянсі. Американці вже платять за безпеку, і не можна просити їх про розширення НАТО, коли країни-члени не виконують своїх зобов'язань», – наголосив Гренелл, звертаючись до Рютте.
На це Марк Рютте визнав, що показник у 2% від ВВП на оборону, який є нинішньою метою НАТО, не є достатнім. «Якщо ми продовжимо дотримуватися цього показника, НАТО не зможе себе захистити через 4-5 років», – підкреслив генеральний секретар Альянсу.
Рютте зазначив, що Китай виробляє військову продукцію в шість разів швидше, ніж США, а промисловість НАТО, від Каліфорнії до Анкари, виготовляє стільки боєприпасів за рік, скільки Росія виробляє за кілька місяців. «І не думайте, що Китай виготовляє щось непотрібне, як це було 10-20 років тому. Кораблі, які вони будують, мають високу якість», – попередив Рютте.
Генеральний секретар також звернувся до європейських союзників, заявивши, що якщо нова адміністрація Трампа продовжить постачати Україні озброєння, європейські країни повинні також брати на себе частину витрат. «Я впевнений, що ми повинні бути готові це зробити, адже наразі США витрачають більше, ніж Європа. І тут Трамп має рацію – цей конфлікт має глобальний характер, але Україна ближча до Європи, ніж до США», – підсумував Рютте.