Господарський суд Києва ухвалив рішення щодо повернення державі спеціального дозволу на видобуток корисних копалин з Коростенського родовища, розташованого в Житомирській області. Про це йдеться у документі, оприлюдненому в судовому реєстрі. Раніше цей дозвіл належав групі компаній «Юнігран», що належить підсанкційного російського бізнесмену Ігорю Наумцю, деталі про якого були висвітлені в розслідуванні «Схем». Журналісти виявили, що бізнес Наумця в Україні, оцінюваний в один мільярд гривень, попри санкції РНБО та арешти, у 2024 році перейшов до нового приватного власника в обхід держави, котра не зуміла контролювати заблоковані активи та не скористалася механізмом конфіскації активів цього бізнесмена з російським паспортом. Як стало відомо, новим власником цих активів виявився броварський підприємець Сергій Шапран, який має зв'язки з колишнім столичним прокурором Олегом Кіпером, що нині очолює Одеську область.
Згідно з рішенням суду, у квітні 2024 року компанія «Коростенський Кар'єр», пов'язана з Ігорем Наумцем та його компанією «Юнігран», продала спецдозвіл на видобуток корисних копалин іншій фірмі – «Новел Пром» за один мільйон гривень. Через кілька місяців, у жовтні того ж року, ця фірма перепродала права за понад два мільйони гривень «Коростенській видобувній компанії», кінцевим бенефіціаром якої є Сергій Шапран.
У вересні 2024 року кіпрська компанія І.ЕС. Майнінг Компані Лімітед, яка є акціонером «Коростенського Кар'єру», подала позов до Господарського суду Києва, щоб визнати продаж спецдозволу недійсним. Позивач стверджував, що угода з «Новел Пром» була укладена без погодження акціонерів, оскільки вони не мали права розпоряджатися майном через санкції, накладені РНБО на Ігора Наумця та його помічницю Олену Калпу. Також зазначалося, що якби дозвіл видавав Держгеонадра, початкова ціна аукціону становила б 32 мільйони гривень.
Служба безпеки, Офіс Генерального прокурора та Міністерство юстиції, як треті сторони, під час судового розгляду підтвердили, що угоди були укладені з порушенням санкцій. Представники СБУ просили визнати угоди недійсними і конфіскувати є сам спецдозвіл та 3 мільйони гривень від його перепродажу.
Суддя Роман Бойко відмовив у позові кіпрській фірмі та постановив конфіскувати права на видобуток корисних копалин на користь держави та стягнути згадані три мільйони гривень.
При ухваленні рішення суддя спирався на дані з розслідування «Схем», яке вказувало на виведення підсанкційних активів групи компаній «Юнігран» Ігоря Наумця. Розслідування повідомляло про запровадження в 2023 році санкцій проти Наумця та його довіреної особи, що призвело до спроби відчуження активів бізнесмена.
Документи також свідчили про те, що активи холдингу «Юнігран» на суму мільярд гривень, що займається видобутком корисних копалин та виробництвом тротуарної плитки, потрапили до рук Сергія Шапрана.
Шапран є підприємцем і колишнім депутатом Броварської міської ради, пов’язаним із партією «За майбутнє», що має зв'язки з Ігорем Коломойським. У розслідуванні «Схем» досліджено його зв'язки з Олегом Кіпером, нинішнім головою Одеської обласної військової адміністрації. У коментарі Кіпер зазначив, що не знає про діяльність «Юнігран» і не знайомий ані з Шапраном, ані з Наумцем.
В самих коментарях Наумець підтвердив, що Шапран пропонував йому вирішити «проблеми з бізнесом» в обмін на частку 50%, але зрештою нібито «рейдернув» увесь бізнес. Шапран, у свою чергу, заявив, що угоди, які він укладав, є законними.
У грудні 2024 року Національна поліція відкрила провадження за фактами незаконного продажу активів холдингу, поєднавши їх з матеріалами давнього розслідування.
Діяльність холдингу «Юнігран» почала викликати увагу правоохоронців з початку повномасштабного війни, коли було відкрито кримінальну справу щодо компанії за різними статтями, зокрема, «фінансування тероризму», «створення терористичної групи» та «ухилення від сплати податків». За версією слідчих, компанія, якою керував Наумець, займалася незаконним видобутком корисних копалин і сприяла фінансуванню агресії РФ.
Міністерство юстиції повідомило, що вживає заходів для виявлення та розшуку активів, пов’язаних з Ігорем Наумцем, а також упевнюється у законності їх використання.