Команда Трампа не відкидає можливість вступу України в НАТО: питання досі на обговоренні.

Заступник спецпредставника президента США щодо питань Росії та України Джон Коул повідомив, що Сполучені Штати не виключають можливого вступу України до НАТО, а також повернення до кордонів, які діяли в 1991 році. Цю інформацію високопосадовець озвучив у коментарі для видання Reuters під час конференції в Мюнхені. «Це питання все ще залишається актуальним», – прокоментував Коул, відповідаючи на питання про потенційне членство України в НАТО. Він також підкреслив, що ідея повернення України до меж, що існували до 2014 року, залишається у фокусі обговорень.

Коул зазначив, що офіційні переговори стосовно України ще не розпочалися, і Сполучені Штати продовжують вести консультації з європейськими країнами та українськими партнерами, шукаючи оптимальні шляхи для досягнення угоди.

«Європейські країни прагнуть, щоб війна завершилася, – сказав він. «Вони більше ніж готові надавати підтримку (військову допомогу Україні). Проте існують певні сумніви щодо їхньої повної відданості. Все ж таки, все, що я чую, свідчить про їхню готовність долучитися до боротьби», – відзначив американський чиновник.

На думку міністра оборони США Піта Геґсета, який 12 лютого висловився з цього приводу, Сполучені Штати не вважають членство України в НАТО реалістичним результатом ведення переговорів. «Замість цього будь-які гарантії безпеки повинні бути забезпечені боєздатними військами з Європи та з-поза її меж», – заявив він.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи слова Геґсета, підкреслив, що не вважає, що «двері до НАТО справді відкриті». «Нас поки що ніхто офіційно не запрошує до НАТО. Я постійно говорю про необхідні кроки, зокрема внесення цього питання в Конституцію України. Це не означає, що НАТО сказало: внесіть це в Конституцію, і ви станете членом альянсу вже завтра… Але ви повинні розуміти, що всі ці розмови про реформи, переоснащення армії та нові рівні її готовності – це важливі кроки вперед», – зазначив він.

16 жовтня на засіданні Верховної Ради Зеленський представив свій «план перемоги» для України у війні з Росією, що містить п’ять публічних пунктів і деякі секретні додатки. За словами президента, першим пунктом є запрошення України до НАТО.

Також Україна внесла до своєї Конституції положення про європейську та євроатлантичну інтеграцію. Дискусії щодо можливого членства в НАТО тривають з 2008 року, коли на саміті в Бухаресті була ухвалена декларація, що підтверджує прагнення України (та Грузії) стати членами альянсу.

На саміті НАТО у Вільнюсі у 2023 році було ухвалено рішення (за ініціативою Великої Британії), що Україні більше не потрібно буде проходити План дій щодо членства (ПДЧ) і вона може приєднатися до альянсу так, як це вже зробили Фінляндія та Швеція, безпосередньо. Було заявлено, що Україна стане частиною НАТО, коли сприятимуть відповідні умови та буде досягнута згода союзників.

Comments (0)
Add Comment