ISW: Україні навряд чи слід погоджуватися на угоду за «Стамбульськими протоколами», адже це буде акт капітуляції.

Потенційна мирна угода на основі «Стамбульських протоколів» може бути сприйнята як «документ про капітуляцію» України, що сильно ускладнює її ймовірність підписання, йдеться у новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW). Спеціальний представник США на Близькому Сході Стів Віткофф 23 лютого зазначив, що «Стамбульські протоколи» з початку 2022 року слугують орієнтирами для переговорів між Україною та Росією. Однак угода, основана на цих протоколах, фактично стане капітуляцією. Президент Росії Володимир Путін і інші високопосадовці неодноразово вважали мирні переговори 2022 року в Стамбулі за ідеальні рамки для подальших розмов щодо завершення війни, адже такі умови можуть змусити Захід поступитися вимогам Росії, вказується в звіті.

Аналітики підкреслюють, що Україні навряд чи вдасться погодитися на мирну угоду на основі стамбульських переговорів, оскільки ці умови фактично вимагають від України повної капітуляції перед довгостроковими військовими цілями Росії. «Стамбульські переговори фактично йшли на поступки щодо вимог Росії щодо "денацифікації" та "демілітаризації", що включало повалення демократично обраного уряду України та заміну його проросійським режимом, а також обмеження української армії», – зазначили аналітики.

Також під час стамбульських переговорів Україну змусили відмовитися від бажання приєднатися до НАТО та інших безпекових блоків у майбутньому. Володимир Зеленський у 2022 році відмовився від цих умов, і саме тому, за оцінкою ISW, в 2025 році він, ймовірно, вчинить так само.

Стів Віткофф в ефірі CNN заявив, що «Стамбульська протокольна угода» може стати основою для мирного врегулювання. «Ми були дуже близько до підписання чогось», – сказав він. Однак він також підкреслив, що в будь-якій мирній угоді кожна сторона повинна буде піти на певні поступки.

Володимир Путін раніше визнавав «стамбульські домовленості» основою для будь-якого мирного процесу; ці домовленості стали результатом переговорів у березні 2022 року на початку повномасштабного вторгнення. Радіо Свобода отримало проект даного договору, датований 7 березня 2022 року, що передбачав, серед іншого, скорочення української армії до 50 000 осіб, включаючи півтори тисячі офіцерів, що в п'ять разів менше, ніж до початку війни.

Comments (0)
Add Comment