НАТО готує ініціативу для Дональда Трампа, що передбачає суттєве збільшення військового контингенту Альянсу в Арктичному регіоні, сподіваючись, що це сприятиме зменшенню напруги навколо Гренландії. Про це повідомило агентство DPA, посилаючись на джерела у НАТО, інформує Handelsblatt. Трамп цікавить найбільший острів світу переважно з точки зору безпеки, що стало підставою для розробки цієї пропозиції Альянсу.
У НАТО вважають, що потреби Трампа в безпеці можуть бути задоволені за рахунок значного укріплення присутності Альянсу в регіоні, і що США також можуть брати активну участь у цьому процесі.
Гренландія стратегічно приваблива завдяки своїм природним ресурсам і можливостям для військового контролю над Арктикою. Окрім того, судноплавні шляхи стають більш доступними, особливо в літній період, у зв'язку з посиленням кліматичних змін.
Джерела повідомляють, що цю ініціативу обговорюють у неформальних бесідах з Трампом. Передумовою для нарощування присутності можуть стати нові оборонні стратегії, ухвалені у 2023 році, які передбачають посилення потенціалу стримування та оборони, зокрема й на півночі.
Уточнюється, що США вже експлуатують космічну базу Пітуффік у Гренландії на підставі угод із Данією. Ця база підтримує системи раннього виявлення ракетних загроз, протиракетну оборону та космічне спостереження. Армія Данії також діє на острові в рамках Арктичного командування в Нууку.
ЗМІ зазначають, що ситуація навколо Гренландії викликає серйозне занепокоєння для НАТО. Альянс побоюється за свій імідж, якщо один з його провідних членів раптом погрожує силовою анексією території іншої країни.
Водночас зростає ризик виходу США з НАТО через наростаючу напруженість щодо Гренландії, що могло б стати серйозною катастрофою, адже стримування НАТО в значній мірі базується на ядерній потужності США та їхніх збройних силах.
На даний момент дипломати не впевнені, чи прийме Трамп цю пропозицію. Якщо для президента США Гренландія є важливою виключно з безпекової точки зору, він може погодитися. Проте, якщо його інтереси виходять за рамки безпеки, ініціатива, ймовірно, не матиме успіху.
Як повідомляло УНІАН, після своєї інавгурації Дональд Трамп висловлював думку, що Гренландія потрібна США для боротьби з Росією та Китаєм, зазначивши, що Данія не здатна забезпечити належний контроль над цією територією, що є причиною бажання США її "забрати".
У той же час міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що його країна готова розмістити війська в Гренландії у відповідь на погрози Трампа, підкресливши, що Франція допоможе Данії, якщо вона звернеться за підтримкою.