Франція не планує направляти свої сухопутні сили в Україну. Про це заявив президент країни Еммануель Макрон. "На саміті 2024 року в Парижі я зазначив, що нам варто відновити стратегічну двозначність. Я ніколи не говорив про відправлення французьких сухопутних військ. На даний момент Франція не проводить підготовку для їх відправлення. Ми розглядаємо питання безпекових гарантій. Ця стратегічна двозначність – результат обрання Дональда Трампа, який створює стратегічну невизначеність для президента Путіна, на відміну від його попередника, який стверджував: "Я ніколи не направлю війська на поле бою". Ця невизначеність може допомогти нам чинити тиск", – зазначив він в інтерв'ю La Dépêche.
Попередньо Макрон провів у Парижі міні-саміт, на якому також обговорювали ситуацію в Україні. У ньому взяли участь канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр Великої Британії Кір Стармер, прем'єр Польщі Дональд Туск, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
"Вважаю, що всі учасники зійшлися на важливості досягнення миру, який буде міцним і тривалим. Просте припинення вогню не вирішить проблему; необхідно досягнути всебічного миру, який вирішить територіальні спори, забезпечить гарантії безпеки і створить умови для економічної, соціальної та політичної стабільності в Україні. Нещодавня історія підтверджує, що коли діє лише припинення вогню, Росія його не дотримується", – підкреслив Макрон.
Для нього важливими залишаються питання безпекових гарантій для України. Він зазначив, що існує ряд варіантів, як захистити Україну в умовах потенційного відновлення агресії з боку РФ. До них належать переозброєння, відправка експертів або військ у зони без конфлікту для підтримки України.
"Це те, над чим ми працюємо, зокрема, у співпраці з британцями, включаючи можливість вступу України до НАТО. Як крайній варіант, ми могли б обговорити проведення миротворчої операції під мандатом ООН, яка могла б бути розташована уздовж лінії фронту", – додав Макрон.
Водночас він припустив, що "в потрібний момент у циклі майбутніх переговорів" готовий провести телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним. "Очевидно, я готовий ще раз обговорити ситуацію, якщо це буде доцільно", – сказав він.
17 лютого, за ініціативою президента Макрона, в Парижі відбувся терміновий саміт європейських лідерів, на якому обговорили роль Європи у мирному врегулюванні війни, зміцнення обороноздатності ЄС і можливі гарантії безпеки для України. Згідно з повідомленнями ЗМІ, лідери не змогли дійти єдиного рішення щодо відправки військ в Україну. Прем'єр Великої Британії висловив пропозицію щодо відправлення європейських військ, але багатьох інших країнах така ідея не знайшла підтримки.
Вже 19 лютого планується проведення другого такого саміту, на якому братимуть участь представники більшої кількості країн. Серед запрошених – Норвегія, Литва, Естонія, Латвія, Чехія, Греція, Фінляндія, Румунія, Швеція та Бельгія, а також очікується представник Канади.