Фінський президент: Європі варто призначити спеціального представника з українських питань

Європейським країнам слід створити свою переговорну групу на зразок тієї, що існує між США, Україною та Росією, а також призначити спеціального посланця з питань України. Про це в інтерв’ю France 24 заявив президент Фінляндії Александер Стубб.

"Нам необхідно мати дві важливі речі. По-перше, це переговорна група, схожа на ту, яка була у американців, українців і росіян. Вони мали такі зустрічі в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія," – підкреслив Стубб.

По-друге, за його словами, необхідно призначити спеціального посланця, який зміг би координувати дії та відповідати за всі питання. "На сьогодні, незважаючи на хороше керівництво з боку Франції та Великої Британії, виникає питання: хто є європейським посланцем, до кого я можу звернутися?" – зазначив фінський президент.

Стубб також привітав утворення "коаліції охочих", підкресливши, що її мета полягає в тому, щоб "допомогти Україні здобути перемогу у цій війні". "Ми хочемо, щоб Україна зберегла свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність. Франція та Великобританія взяли на себе ініціативу. Інші країни слідують за ними та приєднуються по мірі можливостей," – додав він.

Президента також запитали про можливе розміщення військ "коаліції охочих" на українській території. "Перший етап – це досягнення угоди про припинення вогню. Другий етап – це фактична мирна угода. Для досягнення миру необхідна якась гарантія. Це означає, що можливе військове втручання в повітрі, на морі або, можливо, на суші. Це той план, над яким працює наш військовий персонал. Політичні рішення, які ухвалюються тут, у Парижі, є частиною цього першого етапу. Другий етап – коли мир буде досягнуто, можливо, буде потрібно і введення миротворчих сил на підставі міжнародного мандату," – пояснив Стубб.

Він висловив скептицизм щодо намірів Росії щодо припинення вогню: "Те, що ми спостерігаємо, – це класична російська тактика ведення переговорів. Україна, Європа та Америка прагнуть повного припинення вогню, а Росія натомість намагається досягнути часткового припинення, сфокусувавшись на енергетичній інфраструктурі, яка була розбомблена одразу після погодження на мир."

Однак президент Фінляндії вважає, що рішення про припинення вогню в Чорному морі та по енергетичній інфраструктурі – "це правильні кроки." "Але не можна недооцінювати здатність Росії порушувати мирні угоди, вони продовжать це робити," – додав Стубб.

Як стало відомо, Росія неодноразово порушувала "енергетичне перемир’я". Це підтвердилося атакою на об’єкти групи "Нафтогаз" у ніч проти 28 березня, яка стала вже восьмою цього року.

Президент України Володимир Зеленський пообіцяв передати США докази, що Росія продовжує завдавати ударів по енергетиці. Він також наголосив на необхідності впровадити моніторинг дотримання перемир'я та дав відповідні вказівки міністру оборони України Рустему Умєрову.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс переконаний, що "енергетичне перемир’я" між Україною та Росією нібито функціонує. Обговорюючи прогрес у переговорах між США і РФ, Венс послався на слова президента США Дональда Трампа, який зазначив, що "ми позитивно налаштовані щодо того, що відбувається".

Comments (0)
Add Comment