Економічні перспективи Росії залишаться похмурими навіть після завершення війни з Україною, – BI

Протягом трьох років після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну санкційний тиск на агресора постійно посилювався. Але навіть після закінчення війни, яка була розв'язана проти України, стан російської економіки здатний погіршитися, як зазначає видання Business Insider. Це, зокрема, пов'язано з тим, що Росія почала залежати від військових витрат для підтримки своєї економіки. Крім того, Москва стикається з численними економічними труднощами, вирішення яких вимагатиме часу, про що йдеться в новому звіті Центру аналізу європейської політики. Старший науковий співробітник установи Олександр Коляндр вважає, що навіть у період без бойових дій витрати на армію в Росії залишатимуться на високому рівні.

У федеральному бюджеті Росії на 2025 рік заплановано рекордні витрати на оборону — 13,5 трильйона рублів, тоді як минулого року ця сума становила 10,8 трильйона рублів. Економісти вважають, що таке фінансування є однією з причин нещодавнього економічного зростання країни, де ВВП за минулий рік зріс приблизно на 4%. Однак інші показники, які характеризують довгострокові перспективи Росії, виглядають менш оптимістично.

Зараз на російському ринку відчувається значна нестача робочої сили.

"Суміш демографічної кризи, відтоку кваліфікованих кадрів та високого попиту з боку оборонної промисловості і збройних сил створює тиск на ринок праці, змушуючи Кремль обирати між залученням іноземних робітників з ризиком соціальних unrest або тривалою нестачею кадрів", – підкреслив Коляндр.

Від'їзд освічених професіоналів сприяє технологічному відставанню Росії від конкурентів, що також може негативно позначитися на її економічному розвитку в майбутньому.

"Країна залишається технологічно відсталою та залежною від імпортної високих технологій. Бюджет на 2025 рік, в якому витрати на науку, освіту та охорону здоров'я знижуються на користь оборонних потреб, підкреслює цю проблему", – пояснив Коляндр.

Суттєву роль у цій ситуації також відіграють західні санкції. Так, доходи Росії від її найважливіших експортних товарів – нафти і газу – значно зменшилися. Кремль очікує, що ці доходи продовжать падати до 2027 року.

Президент України Володимир Зеленський активував нові санкції Ради національної безпеки та оборони від 5 лютого, які вплинули на капітанів "тіньового флоту" Росії та викрадачів культурної спадщини України.

Раніше міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен зауважила, що в економіці Росії з'являються тріщини, закликавши Захід посилити санкції проти РФ, щоб надати Україні максимально вигідні умови для укладання миру.

Comments (0)
Add Comment