Україна планує відправити делегацію до Вашингтону для обговорення деталей нової угоди щодо корисних копалин, про що повідомила перша віцепрем’єр-міністерка та міністр економіки Юлія Свириденко. «Цього тижня ми відправимо представників до Вашингтона, щоб активізувати переговори щодо стратегічної угоди зі Сполученими Штатами про критично важливі природні ресурси. Цей діалог демонструє стратегічні інтереси двох країн і нашу спільну відданість формуванню міцного та прозорого партнерства», – написала Свириденко у соцмережі X 7 квітня.
Вона зазначила, що до складу делегації увійдуть представники різних міністерств, зокрема економіки, закордонних справ, юстиції та фінансів. «Ми прагнемо узгодити вибір проєктів, законодавчу базу та механізми для довгострокових інвестицій», – додала урядовиця.
На минулому тижні міністр закордонних справ України Андрій Сибіга уточнив, що угода про корисні копалини розглядається на відповідність українському законодавству, оскільки «ця угода повинна відповідати інтересам обох країн, і ми маємо своє законодавство». Він підкреслив, що документ не може суперечити євроінтеграційному курсу України.
30 березня президент США Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський намагається вийти з угоди щодо корисних копалин, і попередив, що в такому випадку його чекають «великі проблеми».
За інформацією Bloomberg, Україна має намір внести поправки до нового проекту угоди про корисні копалини, зокрема гарантії щодо збільшення інвестицій з боку США. 24 березня Трамп висловив сподівання, що угода з Україною щодо корисних копалин буде підписана найближчим часом. Володимир Зеленський підтвердив, що США працюють над новим проектом угоди, зазначивши, що американська сторона запропонувала «значну угоду».
Газета Financial Times та агентство Bloomberg, які ознайомилися з новим проектом угоди, повідомили, що Сполучені Штати наполягають на укладенні угоди, що охоплює всі природні ресурси, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи України. При цьому у цій угоді США не надають Києву жодних гарантій безпеки, що також відзначалося в попередніх версіях, які не відповідали вимогам Зеленського.
Раніше у березні Україна і США досягли домовленості про укладення угоди щодо розробки критичних мінеральних ресурсів України, однак спроби підписати угоду зірвалися 28 лютого через суперечку між Трампом і Зеленським у Білому домі. 19 березня Трамп і Зеленський домовилися співпрацювати для припинення війни Росії проти України під час телефонної розмови, яку Білий дім назвав «фантастичною».