Народна депутатка від партії «Голос» Соломія Бобровська, членкиня комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, в ефірі програми «Свобода.Ранок» на Радіо Свобода зазначила, що державна влада повинна налагодити комунікацію з парламентом стосовно процесу переговорів. «Регулярні зустрічі з головами фракцій мають бути обов'язковими раз на тиждень, або хоча б раз у два тижні. Це допоможе отримати ту підтримку, що її (президент – ред.) буде потрібно. Я вважаю, що міністри не відвідують парламент — особливо ті, які нас цікавлять у контексті переговорної групи — тому що вони не готові обговорювати, що відбувається насправді. Ми ж усвідомлюємо, що закрита частина переговорів охоплює велику кількість аспектів, які не завжди відображаються у публічних комюніке», — підкреслила Бобровська.
Вона також зауважила, що всі рішення, які можуть бути ухвалені в ході мирних переговорів, рано чи пізно надійдуть до парламенту для ратифікації. Таким чином, важливо, щоб влада зараз активно спілкувалася з депутатами про хід і результати переговорів.
«Ті рішення, які ухвалюватимуться на переговорах, незалежно від етапу — першого, другого, третього чи п’ятого — рано чи пізно опиняться у парламенті. Чи це буде ратифікація угоди, чи зміни в законодавстві — парламент виконуватиме цю роль. Навіть якщо опозиція невелика, вона може бути впливовою. Сподіваюся, що частина депутатів з фракції «Слуга народу», коли настане час голосувати за антидержавні рішення, утримається від цього», — сказала політикиня.
Бобровська зазначила, що спікер парламенту закрив засідання через відмову включити до порядку денного законопроект, який передбачає адміністративну або кримінальну відповідальність для міністрів та інших посадовців за неявку до парламенту на вимогу.
«Коли міністр енергетики або міністр оборони не з'являються на засіданнях комітету, це спричинило вчорашні конфлікти, скандали і дискусії», — додала вона, пояснюючи, що вранці почалися спори щодо того, хто з уряду має виступати в парламенті — Сибіга чи інша особа.
Соломія Бобровська також підкреслила, що народні депутати часто отримують інформацію з російських телеграм-каналів або з офіційних американських сайтів. Вона вважає, що така практика українських посадовців може бути сприйнята як прояв неповаги до парламентаризму.
«Отримання новин з російських телеграм-каналів або американських офіційних ресурсів — це дуже погана традиція, яка може призвести до того, що український президент настрає громадян проти себе, не пояснюючи ситуацію, не коментуючи дії, не підтримуючи зв’язок, зокрема, з парламентом. Мені здається, у шостий рік каденції варто було зрозуміти значення парламенту, але така ситуація може свідчити про неповагу до його членів. Однак сама інституція, що існує, часто стримувала попередніх президентів, аби уникнути капітуляції України», — зазначила депутатка.
Варто нагадати, що депутати запрошували міністра закордонних справ Андрія Сибігу у Верховну Раду ще 13 березня для отримання інформації про переговори в Саудівській Аравії, і він мав звітувати 28 березня.
Напередодні парламенту не вистачило голосів, щоб викликати міністра оборони Рустема Умєрова для отримання інформації про результати переговорів у Саудівській Аравії.
У березні в Ер-Ріяді відбулися кілька раундів переговорів за участю представників США, України та Росії, спрямованих на досягнення мирного вирішення. Ці переговори проходили у форматі «човникової дипломатії», у рамках якої американська делегація окремо зустрічалася з українськими та російськими представниками. Українська сторона була готова до 30-денного перемир'я, тоді як Росія висунула свої умови. Остаточних домовленостей щодо припинення вогню досягти не вдалося, і сторони продовжують консультації.