Американські посадовці виступають проти бажання Європи використовувати місцеві ринки для закупівлі зброї

Американські урядовці повідомили своїм європейським партнерам про бажання продовжувати постачання зброї американського виробництва, навіть на фоні недавніх дій Європейського Союзу, які можуть зменшити участь американських компаній у контрактах на постачання озброєнь. За інформацією п'яти джерел, знайомих з ситуацією, Вашингтон проводить активну комунікацію з метою підкреслити важливість підтримки військових закупівель в США.

Нещодавні ініціативи ЄС з розвитку власної оборонної промисловості та можливі обмеження на закупівлі озброєнь у Сполучених Штатах стали причинами для занепокоєння серед американських чиновників. Адміністрація Трампа вже стикалася з критикою через зменшення військової допомоги Україні та ослаблення тиску на Росію, що спонукало деякі європейські країни ставити під сумнів надійність США як партнера.

У середині березня Європейська комісія висловила намір підвищити військові витрати й об'єднати ресурси для спільних оборонних проектів у контексті зменшення військового контингенту США в Європі. Запропоновані зміни можуть обмежити участь не європейських країн, зокрема з США та Великої Британії, у військових програмах.

В ході зустрічі 25 березня, держсекретар США Марко Рубіо висловив міністрам закордонних справ Литви, Латвії та Естонії, що США прагнуть залишатися активними у військових закупівлях країн ЄС. Як повідомили джерела, Рубіо зазначив, що виключення американських виробників з європейських тендерів могло б негативно вплинути на відносини з Вашингтоном.

Один з дипломатів з Північної Європи, який не був присутній на пастушому заході, сказав, що американські офіційні особи також зауважили, що виключення з закупівель в ЄС буде вважатися недоречним. Рубіо планує обговорити це питання під час свого візиту до Брюсселя, де відбудеться засідання міністрів закордонних справ НАТО.

Представник Державного департаменту США зазначив, що Трамп підтримує зусилля європейських союзників щодо зміцнення у власній оборонній можутьності, але застеріг від встановлення нових бар'єрів, які б обмежували участь американських компаній в європейських оборонних проектах. "Співпраця в трансатлантичному оборонно-промисловому секторі зміцнює Альянс", – додала речниця Державного департаменту.

Міністерства закордонних справ Латвії та Естонії не надали коментарів на запити, а МЗС Литви утримався від коментарів.

Президент США Дональд Трамп закликав європейських союзників витрачати більше на оборону та брати на себе більшу відповідальність за свою безпеку.

Згідно з "Доповіддю Драгі" (доповідь від колишнього прем'єр-міністра Італії Маріо Драгі), з середини 2022 до середини 2023 року 63% всіх оборонних замовлень ЄС були розміщені у компаній США, а ще 15% – у постачальників з-за меж ЄС. Драгі рекомендував ЄС збільшити виробництво в межах блоку.

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру (SIPRI) у березні зазначав, що США продовжують нарощувати свою частку на ринку експорту озброєнь. Вони зафіксували збільшення експорту озброєнь на 21% протягом періоду з 2015 по 2019 роки в порівнянні з 2020-2024 роками, а частка США у світовому експорті зброї зросла з 35% до 43%. У 2020-2024 роках США постачали основні види озброєнь до 107 країн.

Аналітики вказують, що у 2020-2024 роках вперше за два десятиліття найбільша частка американського озброєння експортувалася до Європи (35%), а не на Близький Схід (33%).

Comments (0)
Add Comment