Росія заявила, що Сполучені Штати Америки дали згоду допомогти їй зняти обмеження на експорт продовольства, добрив і судноплавства в обмін на підтримку угоди щодо безпеки на морі в Чорному морі. Водночас США підтвердили, що досягли угоди з Росією та Україною про заборону військових дій щодо енергетичної інфраструктури один одного. Якщо ці угоди стануть реальністю, це може стати важливим кроком до початку мирних перемовин та завершення тривалої війни між Росією та Україною, зазначає Reuters.
Що отримає Росія? США заявили, що вони:
– Допоможуть Відновити доступ Росії до світового ринку товарів сільськогосподарського та добривного експорту;
– Зменшать витрати на морське страхування;
– Забезпечать доступ до портів і платіжних систем для виконання угод.
Зі свого боку, Росія повідомила, що погодилася з Вашингтоном на реалізацію Ініціативи щодо Чорного моря, яка передбачає:
– Гарантування безпеки судноплавства в Чорному морі;
– Відмову від використання сили;
– Заборону використання комерційних суден у військових цілях;
– Контроль за перевезеннями через морські інспекції.
Кремль підкреслив, що угода набиратиме чинності лише після виконання ряду умов, включно зі скасуванням санкцій і обмежень щодо Россільгоспбанку та інших фінансових установ, які беруть участь у міжнародній торгівлі продовольством і добривами, відновленням їх підключення до SWIFT, відкриттям необхідних кореспондентських рахунків, а також скасуванням обмежень на фінансування торгівлі та страхування поставок продовольства і добрив.
Крім того, в Росії вимагали скасування обмежень на технічне обслуговування російських суден у портах, зняття санкцій з суден під російським прапором, які перевозять продовольство та добрива, а також відновлення постачання в Росію сільськогосподарської техніки та інших товарів, пов’язаних із виробництвом продовольства.
Сполучені Штати також зазначили, що погодили з Україною, що Вашингтон продовжить працювати над обміном військовополоненими, звільненням цивільних осіб, які перебувають у полоні, та поверненням насильно вивезених українських дітей.
ЗМІ висловлюють думку, що це фактично є поверненням до "Чорноморської ініціативи", підписаної в 2022 році за посередництва Туреччини та ООН. Також поновлюється трирічний меморандум про взаєморозуміння, в рамках якого ООН зобов'язалася допомагати Росії з експортом продовольства і добрив.
Раніше УНІАН повідомляв, що Зеленський зазначив нестиковки в заяві Кремля щодо перемир'я. Він також підкреслив готовність України працювати швидко і прозоро для припинення війни.
Крім того, в Росії переживають через обговорення можливого майбутнього Запорізької АЕС. Коментуючи інформацію про те, що ЗАЕС можуть передати Україні або ж під спільний контроль, у російському Міністерстві закордонних справ наголошують, що ЗАЕС нібито є "російським ядерним об'єктом".