Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер став одним із перших європейських лідерів, який запропонував відправити миротворців до України після завершення війни, бачачи це як частину гарантій безпеки. Нині він співпрацює з президентом Франції Еммануелем Макроном для створення "коаліції охочих", яка сформує спільні миротворчі сили, повідомляє The Washington Post. Згідно з даними, британське суспільство, включаючи молодь призовного віку, загалом підтримує ідею відправки військ до України. Велика Британія має тривалу історію військових втручань за межами своїх кордонів, і британці звикли бачити своїх співвітчизників на телевізійних екранах, коли вони служать в інших країнах. Наприклад, нещодавно принц Вільям відвідав Естонію, щоб підтримати британських солдатів, які охороняють кордон НАТО з Росією.
Однак в експертних колах, які займаються питаннями безпеки, зростає занепокоєння щодо здатності європейської військової місії утримувати таку операцію надалі, особливо без серйозної підтримки з боку Сполучених Штатів. "Є велика обережність щодо того, як діятимуть ці сили, який буде їхній мандат, чи можуть вони розраховувати на підтримку США, і чи стануть вони простою мішенню для Путіна", – зазначив міжнародний директор Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень Джонатан Еял.
Також, за його словами, в оборонному співтоваристві є серйозні сумніви щодо можливості забезпечення ресурсами такої європейської місії. ЗМІ повідомляють, що британська армія, як і багато інших армій світу, стикається з труднощами у наборі та утриманні військовослужбовців. Наприклад, у 2010 році армія налічувала понад 100 000 осіб, а до 2024 року її чисельність зменшиться до 72 000.
"Якщо це сприятиме мирному вирішенню конфлікту, я, безумовно, готовий відправитися до України", – сказав 18-річний Домінікас Бєлоглазовас після візиту до рекрутингового офісу. Водночас слід підкреслити, що в британському суспільстві всі одностайно розуміють, що Росія є агресором.
Офіційні особи розглядають можливість відправки від 10 000 до 30 000 солдатів. Стармер також натякнув на можливу повітряну та морську підтримку. Журналісти відзначають, що розгортання такої місії вимагатиме суттєвого збільшення військового бюджету.
Згідно з словами старшого наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень Бена Баррі, для відновлення потенціалу збройних сил Великої Британії буде потрібно збільшити витрати на оборону до понад 3% ВВП. Стармер пообіцяв довести військовий бюджет до 2,5% ВВП до 2027 року.
34-річний Вітаутас Станкявічюс відкинув пропозицію про службу з медичних причин, але висловив скептицизм щодо місії загалом. "Навіть якщо вони погодяться на мир, це не означає, що вони дотримуватимуться мирної угоди. Путін хоче повернути всі "старі землі", які Росія мала при Радянському Союзі. Як тільки він побачить можливість, він знову завдасть удару", – зауважив він.
Раніше повідомлялося, що у Путіна є "зброя" проти британських миротворців в Україні. Він може використовувати Європейський суд з прав людини як інструмент впливу на британських військових.
Крім того, Китай висловив чітку позицію щодо відправлення миротворців в Україну. ЗМІ раніше повідомляли про можливу участь КНР у цій місії, проте представник МЗС Китаю Го Цзякунь спростував ці заяви.