Макрон: деякі партнери готові забезпечити військами Україну за умови мирної угоди.

Поворотним моментом у розмовах з президентом США Дональдом Трампом стало питання забезпечення безпеки, зазначив президент Франції Еммануель Макрон. Він поділився цими думками на спільній пресконференції у Білому домі 24 лютого. "Ми прагнемо швидкого досягнення миру, проте не хочемо укладення слабкої угоди. Є європейські країни, готові надати ці гарантії безпеки. І зараз ми отримали чіткий сигнал з боку США, що Америка як союзник налаштована підтримати цей підхід. На мою думку, це вирішальний момент, і ми досягли значного прогресу під час цієї зустрічі", – сказав Макрон.

Також він висловився про можливість розміщення миротворчих військ в Україні. Президент Франції підкреслив, що раніше партнери України обговорювали відправлення військ до "стратегічних регіонів", натомість тепер мова йде про їхнє розміщення для підтримки довготривалого миру: "Як тільки ми досягнемо стабільного миру, що буде частиною угоди між Україною та Росією, ми надамо необхідні гарантії безпеки. В останні дні Франція співпрацювала з Великою Британією, щоб запропонувати цю підтримку. Ми розробляли плани з нашими військовими — не для того, щоб направити їх на лінію фронту або в окуповані території, а щоб продемонструвати, що у нас є мир, домовлений між обома сторонами".

Макрон підкреслив, що миротворчий контингент не буде залучений до бойових дій. "Я спілкувався з європейськими союзниками, і вони, разом з неєвропейськими партнерами, готові внести свій внесок у ці зусилля", – заявив він.

Президент Франції також зазначив, що європейські держави "взяли на себе частину відповідальності" за підтримку України. Він зауважив, що якщо партнери нададуть гарантії безпеки, а Росія порушить угоду, вона "виявиться у конфлікті з усіма, хто брав участь у мирному процесі". "Це суттєва різниця, чого ми раніше не спостерігали", – додав Макрон.

Трамп раніше зазначав, що президент Росії Володимир Путін готовий обсудити можливість присутності європейських миротворців. "Я спеціально запитав його про це питання. Він не має заперечень", – пояснив Трамп, відповідаючи на питання журналістів про позицію Путіна.

Крім того, 20 лютого газета The Telegraph повідомила, що прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер планує представити президенту США Дональду Трампу план, згідно з яким до України можуть бути відправлені близько 30 тисяч військовослужбовців з європейських країн після досягнення можливого мирного договору з Росією — як одну з гарантій дотримання миру. План передбачає відправлення в Україну невеликого контингенту, який не буде розміщений на лінії фронту. Європейські військові перебуватимуть у великих містах, портах та інших критично важливих об'єктах інфраструктури, таких як АЕС.

За інформацією одного з джерел газети, в цю місію також будуть залучені спостережні та розвідувальні літаки, безпілотники й супутники для забезпечення "повної картини подій". Патрульні кораблі також направлять до Чорного моря для контролю за свободою судноплавства.

Офіційно британський уряд поки що не підтверджував існування цього плану. За даними Financial Times, Макрон пропонував, щоб європейські миротворці були розміщені за межами майбутньої лінії розмежування, а не на ній. Проте Німеччина, Італія, Іспанія та Польща висловилися проти відправлення своїх військ.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що в разі, якщо Україна не буде прийнята до НАТО, миротворці з країн Альянсу повинні бути розміщені в Україні. Росія неодноразово заявляла, що виступає проти розміщення військ НАТО в Україні, а міністр закордонних справ Сергій Лавров сказав на цьому тижні, що Москва розглядатиме таке рішення як "пряму загрозу" своєму суверенітету, навіть якщо ці війська діятимуть під іншим прапором.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.