Європейські країни розробляють план безпекових гарантій для України: AP аналізує, чи буде успішним без участі США

Поки США і Росія ведуть переговори про припинення війни без участі України, європейські політичні та військові лідери формулюють деталі плану щодо створення європейських сил, які мають запобігти можливому новому нападу Москви, інформує Associated Press. Після кількох місяців тихих дискусій ця ініціатива стає дедалі більш помітною. Ймовірно, це питання буде розглянуто під час зустрічі британського прем'єр-міністра Кіра Стармера та президента Франції Еммануеля Макрона з президентом США Дональдом Трампом у Вашингтоні на наступному тижні.

Стармер, який відвідає США в четвер, підкреслив, що місія європейських сил потребує підтримки військових потужностей США для успішної реалізації. Переконати Трампа надати цю підтримку може виявитись складним завданням.

Ефективність цього плану залежить від умов будь-якої угоди про припинення вогню. Росія має близько 600 000 військовослужбовців в Україні, і аналітики попереджають, що угода, яка залишить більшість цих сил у країні, може призвести до нового спалаху конфлікту.

Франція має близько 200 000 військових, тоді як Великобританія може похвалитися менш ніж 150 000 військовослужбовцями. Метью Севілл, директор з військових наук Королівського інституту об'єднаних збройних сил, зазначив, що Європі буде важко зібрати та навіть утримувати десятки тисяч військових.

"Європейські країни матимуть обмежені ресурси для розгортання сили, яка може підтримуватися протягом кількох ротацій, можливо навіть кілька років", – сказав він.

Цей процес може затягнутися. Майкл Кларк, запрошений професор в Королівському коледжі Лондона, звернув увагу на те, що миротворчі місії на Кіпрі й у Лівані тривають вже десятки років.

"Якщо місія буде успішною, вона може тривати 20 або 30 років", – зазначив він. "А якщо ні, то через два роки можуть поновитися бойові дії".

Литовський міністр оборони Довіле Шакалієне підкреслила, що критика адміністрації Трампа щодо оборонних витрат і військових здібностей Європи є справедливою.

"Росія готується до довготривалої війни," – заявила вона в інтерв'ю AP. "У них зараз утричі більше ресурсів, і їхня оборонна промисловість розвивається швидше, ніж в Європі. Хто може думати, що це спрямоване лише проти України? Яка користь від гарантій безпеки, якщо вони йдуть від слабшої сторони? Європа повинна зміцнити свої сили прямо зараз, щоб дійсно спромогтися надати безпекові гарантії".

Нещодавно Трамп звинуватив президента України Володимира Зеленського в небажанні проводити вибори, назвавши його "диктатором".

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі порівняв президента України з Вінстоном Черчиллем, який також призупинив вибори під час війни. Він підтвердив, що продовжуватиме підтримувати Україну на полі бою і в переговорах, водночас закликав не поспішати з ініціативами щодо відправки миротворців, оскільки формальні переговори про припинення війни ще не розпочалися.

Раніше президент Чехії Петр Павел засудив Трампа за цинічні висловлювання щодо України, підкреслюючи, що Україна бореться проти агресії сусідньої ядерної держави.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.