Нова версія угоди щодо природних ресурсів виявилася значно жорсткішою за попередню, як повідомляє українське видання NV, посилаючись на п’ятьох осіб, які займаються розробкою документу. Згідно з інформацією журналістів, українська сторона отримала нову версію угоди від Сполучених Штатів, умови якої є "значно стриманішими" порівняно з тією, що була представлена міністром фінансів США Скоттом Бессентом.
"У новій версії угоди американські партнери пропонують закріпити за США 100% власності на майбутній фонд і встановити співвідношення внесків сторін у фонді два до одного. Тобто, українська сторона вноситиме дві третини у вигляді майбутніх доходів від видобутку, а американська – третину, яка вже була надана у вигляді військової допомоги", – повідомляє NV.
За словами тих, хто знайомий з ситуацією, Вашингтон пропонує встановити обсяг фонду на рівні 500 мільярдів доларів. Угода охоплює не лише мінеральні ресурси, але й газ та нафту, однак не стосується доходів від портів.
NV також зазначає, що американська сторона вважає угоду "виключно комерційною" і пропонує обговорити питання безпеки окремо. В рамках угоди США не беруть на себе жодних інвестиційних зобов'язань.
У свою чергу, українська сторона пропонує переглянути обсяг фонду та закріпити, що кошти фонду використовуватимуться виключно для інвестицій в Україні.
Згідно з "Економічною правдою", угода має на меті сприяти збільшенню прямих іноземних інвестицій в Україні щонайменше вдвічі на кожен вкладений долар. Прогнозується, що це допоможе повернути ВВП України до рівня 2021 року.
Як повідомляється, інвестиційний фонд отримуватиме 50% доходів від українських мінеральних та нафтогазових ресурсів для реінвестицій в українську економіку, включаючи видобувну та переробну інфраструктуру.
Американський канал CNN, посилаючись на свої джерела, повідомляє, що умови угоди не відповідають очікуванням президента Зеленського.
"Це дивна пропозиція – вимагати від країни, яка є жертвою війни, більше, ніж те, що коштує її оборона", – зазначив один із співрозмовників CNN.
Українські представники все ще ведуть переговори щодо можливих поправок, оскільки нинішній варіант не передбачає американських зобов'язань, у той час як від України вимагаються значні зобов'язання.
Раніше Sky News із посиланням на українське джерело повідомив, що президент Володимир Зеленський не готовий підписувати угоду, оскільки бачить у ній численні проблеми.
Зеленський заявив, що угода може стати важливим кроком у відносинах з США, однак не вказав конкретних деталей. Він висловив сподівання на "справедливий результат".
Того ж дня радник президента США з національної безпеки Майк Волц висловив упевненість, що угода незабаром буде підписана.
Попередня пропозиція Вашингтона також передбачала доступ до рідкісноземельних мінералів на 500 мільярдів доларів як компенсацію за військову підтримку України у боротьбі проти російської агресії. Президент України зазначив, що обсяги допомоги США під час війни були набагато меншими, і що пропозиція не містить конкретних гарантій безпеки.