У березні відбудеться чергове, третє засідання українсько-польської групи по історичним питанням, про що повідомив в інтерв’ю Радіо Свобода посол України в Польщі Василь Боднар. Він зазначив, що, ймовірно, засідання проходитиме на території Польщі. «На даний момент вже відбулось два засідання робочої групи. Ми узгодили список місць, які затребували польські колеги, визначили проблемні питання, а також сфери, де потрібні нові звернення і звіти. Існує одне постійне питання, я сподіваюся, що наступного тижня відбудеться зустріч, яка зможе прояснити деякі моменти», – розповів дипломат.
Польська міністерка культури і національної спадщини Ганна Врублевська зазначила, що Польща подала 15 запитів на проведення пошукових та ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії. Українська сторона вже схвалила перше позитивне рішення, і в квітні 2025 року планується розпочати роботи у колишньому селі Пужники на Тернопільщині.
На запитання кореспондентки Радіо Свобода про терміни розгляду українською стороною інших звернень від Польщі стосовно пошуково-ексгумаційних робіт, посол Василь Боднар відповів, що питання перебуває в процесі вирішення. «Кожне місце має свою історію. У Пужниках ми не мали звіту, а наш колега з організації "Волинські старожитності" був на фронті (йдеться про археолога та історика Олексія Златогорського, який служить у ЗСУ – ред.). Його знайшли в одній з частин, він знайшов звіт, надіслав його, і фактично закрили цю справу для подальшого етапу – отримання дозволу на ексгумацію», – пояснив він.
За словами дипломата, цей дозвіл на ексгумацію був наданий перед візитом президента до Варшави. «На засіданні 25 січня у Львові ми узгодили всі питання, визначили, чого не вистачає. З польського боку вже виконані деякі дії, які сприятимуть поступовому ухваленню рішень по інших місцях», – зазначив посол.
Скільки запитів була спрямовано з української сторони до польських колег, посол Боднар не уточнив, але висловив сподівання на конструктивну співпрацю: «Ми хочемо почути відповідь польської сторони на наші звернення. Наразі існує конструктивний підхід і готовність до співпраці з боку польських партнерів, що дозволяє сподіватися на позитивні результати».
У листопаді минулого року міністри закордонних справ України та Польщі Андрій Сибіга і Радослав Сікорський оприлюднили спільну заяву, в якій зазначили, що Україна не перешкоджатиме проведенню польських пошукових та ексгумаційних робіт на своїй території, відповідно до чинного законодавства, і позитивно розглядатиме такі заявки.
Йдеться про жертв Волинської трагедії 1942-1944 років, коли під час нацистської окупації відбулось насильство, яке улітку 1943 року призвело до масових розстрілів поляків. Волинська трагедія (1942–1944) є кривавим конфліктом між українцями та поляками. Польща кваліфікує це як геноцид з боку УПА, тоді як в Україні стверджують, що за масові вбивства відповідальні обидві сторони, а також нацистська окупаційна адміністрація і радянські партизанські формування. Кількість жертв варіюється: від 20 тисяч українців і 35–40 тисяч поляків за українськими оцінками до 100 тисяч поляків і 5 тисяч українців за польськими даними.