Рінкевичс: Латвія може направити війська в Україну, проте з умовами

У Латвії розглядають можливість направлення своїх військовослужбовців в Україну в рамках потенційного миротворчого контингенту, проте для цього необхідно виконати ряд умов, повідомив 19 лютого президент Едгар Рінкевичс у інтерв'ю латвійському телеканалу LTV. Перш ніж ухвалити рішення, важливо зрозуміти, як буде посилена безпека та обороноздатність Латвії у випадку відправки своїх солдатів, підкреслив Рінкевичс. Іншим вирішальним питанням є правила, які регулюватимуть перебування військових в Україні.

"Якщо немає гарантій з боку статті 5 (яка забезпечує колективну оборону країн НАТО у разі агресії – ред.), або чогось з цього подібного, ризикувати нашими військовими – навіть у випадку, якщо російські солдати нападуть на українських – це питання, яке потребує обговорення", – зазначив президент.

За його словами, нинішня ситуація виглядає дещо теоретично. "Я попередньо скептично ставлюсь до ймовірності того, що ми дійсно зможемо реалізувати цю ідею," – додав він.

Рінкевичс також підкреслив, що наразі немає ознак зосередження російських військ біля кордонів Латвії. Хоча він вважає, що Росія, здається, не має достатньо сил для нападу на країну-члена НАТО, він не виключає, що вона може мати плани "перевірити НАТО" в певний момент.

20 лютого The Telegraph з посиланням на свої джерела повідомила, що прем'єр Великої Британії Кір Стармер готовий представити президентові США Дональду Трампу план про розміщення в Україні близько 30 тисяч військовослужбовців з європейських країн після потенційної мирної угоди з Росією – як один із заходів для збереження миру.

Очікується, що Стармер відвідає Вашингтон для зустрічі з Трампом на наступному тижні. Раніше він висловлював готовність Британії відправити своїх військових в Україну в рамках миротворчої місії. На даний момент жодна з європейських країн не висловила такої ж чіткої готовності брати участь у цій ініціативі, хоча деякі країни не заперечували її можливість.

Передбачено, що в Україні буде розміщено невеликий контингент, який не перебуватиме на лінії фронту. За даними The Telegraph, європейські військові будуть знаходитися в великих містах, портах та інших важливих об'єктах інфраструктури, таких як атомні електростанції. Як стверджує одне з джерел видання, у цю місію також включать спостережні та розвідувальні літаки, безпілотники і супутники для забезпечення повної картини ситуації. Патрульні кораблі також будуть направлені в Чорне море для забезпечення свободи судноплавства.

Офіційно британський уряд поки що не підтвердив інформації про плани, які були озвучені у публікації.

Фінансова газета Financial Times повідомила, що президент Франції Емманюель Макрон пропонував розміщення європейських миротворців поза майбутньою лінією розмежування, а не безпосередньо на ній. Проте, як зазначають джерела, Німеччина, Італія, Іспанія та Польща виступили проти участі своїх військ у цій ініціативі.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що якщо Україну не приймуть до НАТО, в країні повинні бути розміщені миротворці з країн Альянсу. Росія не раз висловлювала своє невдолення з приводу перебування військ НАТО в Україні, а міністр закордонних справ Сергій Лавров на цьому тижні заявив, що Москва розглядатиме це як "безпосередню загрозу" своїй суверенності, навіть якщо військові діятимуть під іншим прапором.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.