Проведення виборів в Україні одразу після встановлення режиму припинення вогню виглядає маловірогідним, вважає 19 лютого у прямому ефірі Радіо Свобода депутатка Верховної Ради Іванна Климпуш-Цинцадзе (фракція «Європейська солідарність»). «Дискусії щодо можливості виборів після ухвалення режиму припинення вогню видаються абсолютно неадекватними з огляду на реальну ситуацію. Нам потрібно, щоб у парламенті був готовий законопроєкт, який регулював би проведення вентиляційних виборів», — зазначила Климпуш-Цинцадзе.
Вона також підкреслила важливість забезпечення демократичності та прозорості виборів, щоб вони відповідали міжнародним нормам. Депутатка акцентувала, що європейські партнери України усвідомлюють проблеми безпеки і під час закритих дискусій, зокрема на Мюнхенській конференції з безпеки, неодноразово наголошували на тому, що вибори можливо проводити тільки після встановлення реального миру.
«Яким чином мають проходити повоєнні вибори, які умови потрібні для дотримання режиму припинення вогню? Яким чином буде організаційно, фінансово та безпечно забезпечено ці вибори? Як гарантувати їхню демократичність і прозорість відповідно до основних демократичних стандартів? Ми не хочемо, щоб наші вибори нагадували вибори в Росії чи Білорусі. Наші європейські партнери це розуміють і акцентують на тому, що вибори можливі лише тоді, коли Україна зможе розраховувати на стабільний мир», — підсумувала Климпуш-Цинцадзе.
18 лютого президент США Дональд Трамп висловив думку про необхідність проведення виборів в Україні, вказуючи, що це викликано «об’єктивною ситуацією». «В умовах, коли в Україні триває воєнний стан, а рейтинг популярності лідера країни знизився до 4%. Міста знищені, вони виглядають як руїни… Я вважаю, що якщо сідати за стіл переговорів, то український народ повинен вирішити, що вибори давно не відбувалися. Це не Росія вказує Україні на необхідність виборів, це об’єктивна реальність», – зазначив він під час спілкування з журналістами у Мар-а-Лаго.
Трамп не уточнив, на чиї дані про рейтинг Зеленського він спирався. За останніми соціологічними даними рейтинг Зеленського є на порядок вищим, ніж те, що озвучив Трамп.
Зокрема, за рівнем громадської думки КМІС, станом на грудень 2024 року 52% українців виявили довіру до президента Володимира Зеленського. Як повідомлялося днями у виданні «Дзеркало тижня» з посиланням на закриті соціологічні дані влади, проведені у лютому 2025 року, президентський рейтинг Зеленського склав 15,9% серед усіх опитаних.
Не так давно на основній сесії Мюнхенської конференції з безпеки Зеленський зазначив, що «готовий говорити про вибори в Україні», але зазначив, що українці «абсолютно не хочуть виборів – бояться, що ми можемо втратити режим воєнного стану, якщо відбудуться вибори, солдати повернуться додому і Путін окупує всю територію».
Володимир Зеленський займає посаду президента з весни 2019 року, а Верховна Рада була обрана на дострокових виборах у липні 2019 року. Згідно з законодавством, термін повноважень президента та парламенту становить 5 років. Проте вибори не можуть проводитися під час воєнного стану, запровадженого з початку повномасштабної агресії Росії проти України, і триває досі.