Президент України Володимир Зеленський неодноразово вагався з підписанням угоди зі Сполученими Штатами щодо корисних копалин. В результаті, 28 лютого він "зруйнував те, що мало бути найлегшою справою у світі" під час зустрічі в Білому домі, як зазначив міністр фінансів США Скотт Бессент у розмові з пропагандистським журналістом Такером Карлсоном. Скотт зазначив, що на початку Зеленський "був налаштований на підписання угоди", коли Бессент відвідав Київ.
"Ми провели активну дискусію, і я сказав йому: "У вас тут 50 журналістів. Я тут, щоб продемонструвати, що між народами США, Росії та України, а також між їхніми урядами немає жодних розбіжностей". Я сказав: "Ви відкрили величезну прірву, як Гранд-Каньйон. Що ми скажемо цим людям?", – додав Бессент.
За його словами, Зеленський обіцяв підписати угоду в Мюнхені. "Але він не підписав її, було багато розмов… І потім, коли він потрапив до Овального кабінету, то зруйнував те, що мало бути найлегшою справою у світі", – підкреслив міністр.
Він уточнив, що "усе було готове до підписання, але угода так і залишилася непідписаною". Бессент вважає, що росіянам не сподобалася ця угода, оскільки США планували укласти її з Україною, і це могло бути стабільним зв’язком для обох країн. На підтвердження своїх слів міністр зауважив, що Росія обстрілювала Київ всього за чотири години до його візиту до України, хоча до цього не завдавала ударів з листопада.
Бессент також розповів, що угода про корисні копалини є "частиною мирного плану" президента США Дональда Трампа, який "зробить кілька важливих речей". "По-перше, це зблизить США і Україну, по-друге, стане сигналом для російського керівництва про те, що США не залишають Україну. По-третє, це продемонструє американському народу, що ми маємо економічний інтерес у цій співпраці і що це може стати довготривалою партнерською угодою", – підкреслив він.
Як повідомлялося раніше, українська делегація планує відвідати США у найближчі дні для обговорення угоди про корисні копалини. За словами Бессента, цей візит відбудеться "або наприкінці цього, або на початку наступного тижня", щоб обговорити угоду про економічне співробітництво. Міністр відзначив, що українська сторона "найняла адвоката" і що угода з американської сторони "готова".
Зеленський зазначав, що угода про надра не повинна суперечити перспективі вступу України до ЄС. Він повідомив, що над новим проєктом угоди працюють команди юристів з обох сторін, і не бачить необхідності обговорювати ризики, поки юристи не нададуть свого висновку.
Ексміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає угоду про надра "неприпустимою". На його думку, поточна адміністрація в США вважає, що якщо наш виживання залежить від них, ми повинні віддавати все, що вони побажають. Він підкреслив, що в першій угоді, яка мала бути підписаною у Вашингтоні, не було нічого поганого, і в перспективі вона була б вигідною для України.