Європі постачають білоруську ріпакову олію, здобуту з анексованої Херсонщини – розслідування «Схем»

Білоруська компанія «Агропродукт» імплементує сировину, доставлену з тимчасово окупованих територій Херсонської області, та постачає готову продукцію у вигляді ріпакової олії до країн Європейського Союзу, зокрема до Литви. З літа 2024 року в Литві введено заборону на імпорт білоруських продуктів харчування, включаючи ріпакову олію. Це зазначено в розслідуванні «Схем» (проєкт Радіо Свобода), яке було підготовлене у співпраці з литовськими, латвійськими та білоруськими партнерами.

Згідно з даними Федеральної державної інформаційної системи «Зерно», у 2023 році з окупованої території Херсонщини до Білорусі було доставлено близько 5 тисяч тонн ріпакових насіння. В Україні ріпак отримали п’ять компаній, серед яких і «Агропродукт», яка є одним з найбільших виробників ріпакової олії для експорту до ЄС.

За інформацією Євростату, протягом перших шести місяців 2024 року країни ЄС закупили понад 90 тисяч тонн ріпакової олії з Білорусі на загальну суму більше 67 мільйонів євро. Основним замовниками залишаються Литва і Латвія. Як повідомляє білоруська опозиційна організація «Співтовариство залізничників Білорусі», ці країни протягом 2024 року отримали приблизно по 50 тисяч тонн ріпакової олії лише від «Агропродукту».

Логістичні компанії Латвії та Литви підтвердили журналістам свою співпрацю з білоруським «Агропродуктом», незважаючи на заборону, що діє в Литві з червня 2024 року.

Журналісти також виявили, що «Агропродукт» має зв’язки з білоруською владою. Співзасновницею компанії є білоруська фірма «Транзит-Авто 2003». Її власник Олексій Шведов неодноразово відвідував Україну у супроводі Олександра Зайцева, співробітника Управління справами президента Білорусі, а також колишнього губернатора Брестської області Костянтина Сумара.

У 2023 році білоруська «Транзит-Авто 2003» потрапила під українські санкції за підтримку російської армії. Проте «Агропродукт», заснований нею, не внесений до санкційних списків ЄС та України, що дозволяє йому і далі постачати продукцію до Європи.

Владислав Власюк, уповноважений президента України з питань санкційної політики, ознайомившись з матеріалами розслідування, зазначив, що дії іноземної юридичної особи можуть становити реальні або потенційні загрози для національних інтересів України, що є підставою для введення санкцій.

Директор «Агропродукту» Олег Теслюк відмовився коментувати запитання журналістів.

Раніше «Схеми», у співпраці з «Білоруським розслідувальним центром», українськими хакерами KibOrg та виданням Verstka, підготували матеріал про незаконний експорт українського врожаю, зокрема, як херсонська пшениця потрапляла до Азербайджану і Туреччини, кукурудза – до Сирії, ячмінь – до Ірану, а горох з Криму – до Іспанії.

У другій частині розслідування журналісти розглянули російські компанії, які були залучені до вивезення українського ріпаку з окупованих територій Херсонщини у 2023 році. Це фірми, пов’язані з чеченською родиною Ісаєвих, що є близькими соратниками батька лідера Чечні Рамзана Кадирова, й з партією «Єдина Росія». Юристи вважають, що вивезення агропродукції з окупованих територій України, зокрема за заниженими цінами, може свідчити про розграбування, що є військовим злочином.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.