Європейський Союз прагне повернути Грузію на європейський шлях та шукає можливості для поступового відновлення співпраці з її урядом. Про це в інтерв'ю Радіо Свобода розповіла єврокомісарка з питань розширення Марта Кос. Вона зазначила, що незважаючи на порушення під час парламентських виборів у Грузії в жовтні та ухвалення суперечливих законів, що нагадують закони Росії, таких як закон про «іноземних агентів», ЄС не має наміру накладати нові санкції на Тбілісі, оскільки це найбільше вдарить по грузинському народу. На даний момент ЄС призупинив просування Грузії до членства у своєму складі, а також заморозив фінансування, що підтримувало уряд. Однак Союз шукає шляхи відновлення діалогу.
«Легко просто не говорити. Але для ведення діалогу потрібно розуміти, що можна запропонувати та на що готова інша сторона. Тож ми наразі працюємо над тим, як вибудувати діалог, аби повернути Грузію на європейський шлях», – розповіла Кос, згадуючи про Туреччину, яка після замороження процесу вступу у 2019 році відновила високорівневий діалог з Брюсселем. «Ми обговорили економічні питання та плануємо підняти теми міграції», – додала вона щодо Туреччини.
Щодо Грузії, на думку Кос, ЄС повинен бути обережним, аби не підтвердити помилки грузинського керівництва. «Я вважаю, що нам слід бути обережними, можливо, почати з контактів на нижчому рівні, а потім подивитися, як це може розвиватися», – підкреслила єврокомісарка.
«Не можу погодитися з тим, що ми втратили Грузію, навіть якщо уряд ухвалює закони, що явно суперечать європейським цінностям», – підсумувала вона. Грузія отримала статус кандидата на членство в ЄС у грудні 2023 року разом з Україною та Молдовою. Це стало можливим після того, як під тиском ЄС влада країни відкликала «закон про іноагентів», але вже у вересні 2024 року грузинський парламент ухвалив новий пакет законів, а в листопаді прем’єр-міністр Іраклі Кобахідзе оголосив про зупинку переговорів щодо вступу до ЄС до 2028 року. Це спричинило масові протести в країні.