Європейська комісія 6 травня представила план дій, покликаний повністю позбавити Євросоюз залежності від російських енергоносіїв. Як зазначає виконавчий орган, завдяки ініціативі REPowerEU, частка імпорту російського газу в ЄС зменшилася з 45% до 19%. Проте у 2024 році спостерігається відновлення імпорту російського газу, що спонукало Єврокомісію розробити дорожню карту для досягнення «повного припинення залежності ЄС від російської енергетики, при цьому забезпечуючи стабільні постачання та ціни в усьому Союзі».
У документі йдеться про поступове виведення російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків ЄС, що навчить країни блоку переходити на чисті джерела енергії без ризику для забезпечення. До кінця 2025 року країни-члени повинні підготувати національні плани, які окреслять, як вони сприятимуть поступовій відміні імпорту російських енергоносіїв.
Запропоновані заходи в рамках дорожньої карти повинні зменшити безпекові ризики, з якими стикається ЄС, знизивши залежність від російських енергетичних ресурсів.
«Створення чистішої та незалежної енергетичної системи буде стимулювати економічне зростання та суттєво сприятиме європейським амбіціям у сфері декарбонізації», – підкреслюють у пресслужбі комісії.
У наступному місяці Єврокомісія планує представити законодавчі ініціативи на підтримку цієї дорожньої карти. Агентство Reuters у квітні повідомило, що Європейська комісія розглядає можливість законодавчої заборони для компаній ЄС на підписання нових контрактів на постачання російського викопного пального.