Вищий рада правосуддя розпочала дисциплінарне провадження проти судді, що здійснив 25 поїздок до Криму з моменту окупації в рамках розслідування «Схем»

Друга дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя розпочала дисциплінарне провадження щодо судді Шостого апеляційного адміністративного суду Ярослава Василенка. Цю інформацію зазначено в її рішенні від 7 травня. Провадження було ініційоване за скаргою на суддю, поданою громадською організацією «Автомайдан» після публікації розслідування «Схем» (Радіо Свобода). У ньому журналісти вказали, що суддя 25 разів відвідував Крим з моменту окупації та не декларує квартиру в Севастополі, яка оформлена на його дружину, що є громадянкою Російської Федерації.

Зокрема, у скарзі ГО «Автомайдан» посилаючись на дані журналістів, йдеться про те, що суддя 25 разів, починаючи з 2014 року, їздив до окупованого Криму і має там незадекларовану нерухомість, оформлену на свою дружину. Такі дії судді, зазначено в скарзі, свідчать про «ознаки дисциплінарних порушень, передбачених окремими пунктами закону України «Про судоустрій і статус суддів» – зокрема, «допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя» і декларування неправдивих відомостей або «умисне незазначення».

В ухвалі ВРП також зазначено, що Державна прикордонна служба підтвердила неодноразові поїздки Василенка на окупований півострів.

На запит Вищої ради правосуддя з приводу обставин, наведених у скарзі, Василенко не відповів, і тому члени ВРП врахували пояснення судді, які він надав детективам НАБУ, які, після виходу розслідування «Схем», відкрили кримінальне провадження проти Василенка щодо ймовірного недостовірного декларування.

Суддя пояснив, що з 2014 по 2021 рік неодноразово відвідував Крим, «оскільки там народилася його дружина». Він також зазначив, що відпочивав у Севастополі в апартаментах родичів дружини, документи на які йому не показували. У Криму «займався дайвінгом, риболовлею, відвідував родинне кладовище».

«Протягом усього цього часу з жодним із співробітників спецслужб Російської Федерації не зустрічався і розмов не мав», – резюмував Василенко.

Друга дисциплінарна палата дійшла висновку, що регулярні поїздки судді до окупованого Криму без насущної потреби «можуть свідчити про відсутність чіткої громадянської позиції, ігнорування порушень РФ прав і свобод громадян України на окупованій території та недотримання суддівської етики».

З рішення дисциплінарної палати стало відомо також, що 5 вересня 2023 року НАБУ закрило кримінальне провадження щодо Василенка через відсутність в його діях складу кримінального правопорушення. Закриття справи детектив НАБУ обґрунтував тим, що перевірити дані «Схем» в рамках досудового розслідування «не було можливим у зв’язку з військовою агресією РФ проти України».

Водночас, спираючись на факти відвідування суддею окупованого Криму, Палата вирішила відкрити дисциплінарне провадження щодо Василенка.

«Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя дійшла висновку про наявність підстав для відкриття дисциплінарного провадження стосовно судді Шостого апеляційного адміністративного суду Василенка Я.М. за ознаками складу дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 3 частини 1 статті 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (допущення суддею поведінки, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя)», – зазначено в рішенні.

Як повідомляли журналісти «Схем», суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Ярослав Василенко після анексії 2014 року неодноразово відвідував Крим, востаннє – у 2021 році. Журналісти підрахували, що він провів на півострові щонайменше 206 днів.

«Схеми» також виявили, що дружина судді має дві квартири у Севастополі в житловому комплексі «Аквамарин» з видом на море загальною площею 115 квадратних метрів. Це підтверджують дані з офіційного російського реєстру прав власності на нерухомість, які були отримані «Схемами».

Згідно з документом про право на спадщину дружини судді, який підтверджує реєстрацію прав власності та який «Схеми» отримали, дружина судді стала власницею апартаментів за своїм паспортом громадянки Російської Федерації, про що відповідне рішення ухвалив реєстратор в Москві.

Журналісти перевірили статус її паспорта і з'ясували, що він дійсний. Його дружина судді отримала у 2015 році, досягнувши 45-річного віку. Раніше вона також була громадянкою країни-агресора. У деклараціях судді немає згадок про російське громадянство дружини, хоча для цього є відповідна графа.

У своїй майновій декларації за 2020 рік суддя Шостого адміністративного апеляційного суду не вказав, що його дружина є власницею апартаментів у Севастополі.

Оцінюючи вартість апартаментів, виставлених на продаж у цьому комплексі, орієнтовна ринкова вартість кримського майна родини Василенка може перевищувати 17 мільйонів гривень.

Крім цього, «Схеми» виявили, що родина судді Шостого апеляційного адміністративного суду володіє нерухомістю в Москві на вулиці Льотчика Бабушкіна. Власниками половини квартири загальною площею 72 квадратних метри є дружина судді Олена Василенко та дочка Юлія Василенко, про що свідчить витяг з російського реєстру прав власності на нерухомість. При цьому власність на цю квартиру дружина та дочка судді оформили за паспортами громадянок РФ.

Власниками цього майна дружина і дочка Василенка стали у 2006 році, але після того, як він став суддею, жодного разу не вказував цю інформацію в декларації.

«Схеми» відвідали одне з судових засідань судді Василенка, але він відмовився відповідати на запитання журналістів про незадекларовану нерухомість у Криму та Москві, про регулярні візити в окупований Крим і російське громадянство дружини, яке не відображено в декларації.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.