В Європейському Союзі планують заснувати спільний фонд для придбання зброї в умовах політики Трампа.

Міністри фінансів Європейського Союзу розпочали обговорення можливості створення Європейського оборонного механізму (MED), що передбачає закупівлю зброї та надання її державам-членам ЄС в обмін на фінансовий внесок. Про це повідомляє видання Le Monde. Ініціатором такої пропозиції стала Велика Британія, яка представила цю ідею через брюссельський аналітичний центр Bruegel. Дана ініціатива має на меті надати європейським країнам можливість фінансувати процес переозброєння на фоні поточної політики президента США Дональда Трампа.

У матеріалі зазначено, що кілька держав-членів ЄС висловили інтерес до впровадження механізму, подібного до Європейського стабілізаційного механізму, який було створено під час фінансової кризи в єврозоні.

Європейська комісія презентувала план переозброєння, обсяг якого досягає 800 мільярдів євро на протязі чотирьох років. Вона також повідомила про готовність пом'якшити бюджетні норми для країн-членів, виключивши витрати на військові потреби з розрахунків бюджетного дефіциту, і запустити спільну позику обсягом у 150 мільярдів євро. Проте, як підкреслили у Le Monde, це зобов'язання не вирішує проблему фінансування для країн з високим рівнем заборгованості, борг яких продовжить зростати, навіть якщо їхній дефіцит залишиться в межах нормативів.

Таким чином, виникла ідея створення міжурядового фонду для закупівлі певних видів озброєнь, таких як ракети чи військові супутникові системи, які можуть бути корисними для всіх країн-союзниць.

Оборонний механізм має відповідний капітал, що дозволяє йому залучати кошти з ринку. Крім того, ця система може бути доступною для держав, які не є членами ЄС, враховуючи загрози з боку Росії. Серед таких країн – Україна, Норвегія та Велика Британія.

Згідно з документом аналітичного центру Bruegel, якщо Міноборони стане власником придбаного обладнання, борги за це обладнання відображатимуться на рахунках Міноборони, а не на загальнонаціональних рахунках. Це може стати сприятливим для формування європейського оборонного ринку, що допоможе зменшити витрати і об'єднати ресурси країн-учасниць.

Водночас у згаданому документі підкреслюється, що ЄС має можливість зменшити свою військову залежність від США до 2030 року, якщо будуть реалізовані спільні закупівлі і створено європейський оборонний ринок, в якому Велика Британія стане основним промисловим гравцем.

Раніше видання Bloomberg зазначало, що міністри в ЄС підтримують збільшення оборонних витрат, проте вважають за необхідне підходити до цього з розумом. У Європейському Союзі підкреслили, що початковим кроком повинно стати військове співробітництво та спільні оборонні ініціативи.

У свою чергу, видання Foreign Policy повідомляло про те, що адміністрація президента США Дональда Трампа ускладнила продаж американської зброї в Європу. Американські виробники озброєнь висловлюють побоювання, що політика "купи своє" може стати звичною практикою для ЄС.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.