Спеціалісти "Охматдиту" вперше в Україні виконали АВО-несумісну трансплантацію печінки маленькій дитині. Про це повідомила пресслужба установи.
Максим з Чорнобаївки потрапив до "Охматдиту" у січні цього року з жовтяницею, млявістю, збільшенням живота, знебарвленим калом та темною сечею. Після низки аналізів та медичного огляду стало зрозуміло – чотиримісячний малюк потребує трансплантації печінки.
"Ситуація ускладнювалася тим, що не було жодного сумісного донора – у дитини та її батьків були різні групи крові. Проте хвороба прогресувала, а функції органа стрімко погіршувалися. Тоді Максим потрапив до відділення анестезіології. Іншого шансу на життя, окрім пересадки, не було", – розповіли лікарі.
Фахівці пояснюють, що у світі існує практика проведення трансплантації, коли група крові донора і реципієнта не збігається. Це називається АВО-несумісною трансплантацією. Дехто з дорослих отримали органи таким чином, з дітьми все складніше, а в Україні таких операцій загалом ще ніколи не проводили.
"АВ0-несумісна трансплантація – це вихід у ситуаціях, коли ми не можемо виконати трансплантацію за стандартними умовами сумісності донор-реципієнт. Це актуально і для нашої країни, де вкрай низька (2-3 донори з діагностованою смертю мозку на 1 млн населення) донація органів після смерті. А можливість здійснення цього типу трансплантації демонструє високі кваліфікаційні та експертні можливості нашого центру. Все заради дітей", – пояснює Олег Годік, лікар-трансплантолог Охматдиту.
За словами лікарки-гепатолога Анастасії Морозової, потрібно було зробити вибір – чекати та, можливо, втратити дитину, або спробувати зробити новий для України крок.
"У медицині є моменти, коли неможливе треба зробити можливим — просто тому, що іншого виходу немає… Ми детально проговорили кожен етап і кожен ризик. Командою зібрали консиліум, вивчили міжнародні протоколи, отримали консультації від колег за кордоном — і розпочали підготовку до операції", – каже Морозова.
Зазначається, що тато хлопчика – військовослужбовець, і наразі він на фронті, тому лікарі ухвалили рішення трансплантувати частину печінки від мами. У неї – ІІ група крові, у дитини – І, й, щоб знизити ризик відторгнення через різну групу крові, Максиму заздалегідь провели курс заміни плазми крові. Також дитині призначили спеціальну імуносупресивну терапію – препарати, які допомагають уникнути відторгнення органа.
Спеціалісти постійно контролювали титри анти-А і анти-В. Це показники, які свідчать, скільки в організмі дитини зосталося антитіл, що можуть відторгнути нову печінку. Вони повинні бути на дуже низькому рівні. Тому навіть перед самою операцією ще раз брали аналіз. І тільки після отримання результату прямо під час підготовки, розпочали хірургічне втручання.
Складна операція, що тривала понад 20 годин, пройшла успішно. Післяопераційний період хлопчик провів у відділенні анестезіології, а наразі вже виписаний додому. Станом на сьогодні орган прижився, малюк щотижня приїжджає з мамою до лікарні на обстеження.
Як повідомляє УНІАН, лікарі Національної університетської лікарні Тайваню вперше в історії здійснили успішну трансплантацію серця, при якій донорське серце ніколи не переставало битися.
Таким чином медики встановили нові стандарти у кардіохірургії. Відомо, що традиційна трансплантація серця використовує метод холодного зберігання, який призупиняє кровопостачання до органу. Навіть короткочасна відсутність кисню може завдати шкоди серцевому м'язу, що підвищує ризик відторгнення та ускладнень після операції.