В Україні українська мова стає все популярнішою, незважаючи на «лінгвоцид» під час окупації – Кремінь коментує слова Віткоффа.

Урядовий представник з питань захисту державної мови Тарас Кремінь в ефірі Радіо Свобода («Свобода.Live») заперечив висловлювання спеціального представника президента США на Близькому Сході Стіва Віткоффа, який стверджував, що Росія може зберегти контроль над п’ятьма регіонами України через їх російськомовність. «Варто зауважити, що дискусії про мовні питання, особливо з боку наших союзників, не відповідають нашим міжнародним угодам і зобов’язанням», – зазначив Кремінь.

Мовний омбудсмен підкреслив, що Дональд Трамп під час свого другого президентського терміну, 1 березня, підписав указ, що надає англійській мові статус єдиної державної мови в США.

«Кому, як не Трампу, знати, наскільки важливо зберігати національну єдність та цілісність своєї держави, навіть якщо її історія складалася різночасно, що можна порівняти з моїм рідним містом Миколаїв. Але я хочу підкреслити, що те, чого намагається досягти російська пропаганда, абсолютно неприйнятно для звичайних громадян Америки та цивілізованого світу», – додав він.

Раніше в інтерв’ю Такеру Карлсону і в газетному матеріалі Wall Street Journal Віткофф, який провів зустрічі з Володимиром Путіним, зазначав, що в Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях, частини яких окуповані Росією, а також в анексованому Криму, місцеві жителі розмовляють російською мовою. На його думку, це дає підстави вважати, що Росія зберігає контроль над цими територіями.

Кремінь зауважив, що ситуація в Україні в мовному аспекті істотно змінилася внаслідок війни, а на окупованих територіях Росія знову реалізує політику русифікації: «Протягом 11 років війни мовна ситуація в Україні значно покращилась. Сьогодні переважна більшість громадян України незалежно від регіону — південь, схід чи захід — вважає за краще спілкуватися українською мовою в офіційних і приватних сферах. Натомість із 2014 року ми спостерігали численні випадки лінгвоциду, приниження людей і руйнування національної ідентичності, що продовжує тривати в умовах тимчасової (російської) окупації».

Згідно з опитуванням, проведеним Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва разом із соціологічною службою Центру Разумкова в січні, 78% респондентів вказали, що їх рідною мовою є українська, тоді як десять років тому так вважали тільки 60%. Частка тих, хто вказав російську мову як рідну, знизилася до 6%, у той час як десять років тому вона становила 15%.

Опитування проводилося з 29 листопада по 14 грудня 2024 року серед 1 518 респондентів, які проживають на територіях, контрольованих урядом України, де бойові дії не ведуться.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.