Угода щодо надрокористування: Україні та США можуть знадобитися десятиліття, щоб отримати прибутки, – Reuters

США та Україна можуть чекати десятиліття або навіть більше, щоб побачити фінансові вигоди від угоди щодо природних ресурсів. Війна, руйнування інфраструктури та недолік геологічних досліджень знижують перспективи розробки родовищ, повідомляє Reuters. За оцінками фахівців, реалізація проектів у країнах з розвиненим гірничим сектором, таких як Канада чи Австралія, займає від 10 до 20 років. У випадку України цей період може бути ще довшим через низку існуючих труднощів, вказує агентство.

Енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України зазнали серйозних пошкоджень через війну. Багато родовищ досі не мають детальних геологічних досліджень, необхідних для підтвердження економічної доцільності розробки. Окрім того, існує ризик утруднень у залученні інвесторів, які можуть побоюватися інвестувати в країну, що перебуває у стані війни.

"Якщо хтось вважає, що всі ці корисні копалини раптом почнуть масово експортитися з України, це лише ілюзії. Реальність така, що інвестувати в Україну буде складно, коли є альтернативи — інвестувати в критично важливі мінерали в країнах без війни", — зазначив керівник відділу мінералів у консалтинговій компанії Benchmark Minerals Intelligence Адам Вебб.

Експерт також зауважив, що ще однією перешкодою є те, що деякі потенційно прибуткові родовища розташовані на територіях, окупованих Росією, а угода не надає жодних гарантій безпеки.

Згідно з даними Міністерства фінансів України, у 2024 році держава отримала 47,7 мільярда гривень (близько 1 мільярда доларів США) у вигляді роялті та інших платежів, пов’язаних з використанням природних ресурсів. Однак новий спільний фонд зі США буде акумулювати кошти лише за новими ліцензіями.

Reuters підкреслює, що темпи видачі таких ліцензій дуже низькі. Наприклад, з 2012 по 2020 рік Україна видала близько 20 ліцензій на нафту і газ, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.

Нещодавно США та Україна підписали угоду про доступ до українських природних ресурсів. Від української сторони підписала перша віцепрем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко, а зі сторони США – міністр фінансів Скот Бессент.

Згідно з угодою, Київ і Вашингтон створять Інвестиційний фонд для відновлення України, який залучатиме глобальні інвестиції в державу. Керувати фондом будуть спільно Україна та США, без жодної сторони, яка має вирішальний голос, що символізує рівноправне партнерство.

Водночас у Білому домі заявили, що США отримали право вирішувати, хто купуватиме українські ресурси, що стосуватиметься нових ліцензій на видобуток.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що угода про природні ресурси є справедливою, і вказав, що зміст документа значно змінився під час підготовки до підписання.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.