США та Україна можуть очікувати десятиліття або навіть більше, щоб отримати фінансові вигоди від угоди щодо видобутку природних ресурсів. Різноманітні фактори, такі як війна, руйнування інфраструктури та відсутність геологічних досліджень, суттєво ускладнюють перспективи розробки родовищ, повідомляє агентство Reuters. Експерти вважають, що процес видобутку у країнах з розвиненою гірничою промисловістю, наприклад, в Канаді або Австралії, займає від 10 до 20 років. Для України цей термін може бути ще довшим через безліч труднощів, зазначає агентство.
Енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України постраждали від серйозних руйнувань внаслідок війни. Більшість родовищ досі не мають завершених геологічних досліджень, що підтверджують економічну доцільність їх експлуатації. Крім того, може виникнути проблема з залученням інвесторів, які можуть сумніватися в доцільності інвестування в державу, де триває конфлікт.
"Якщо хтось вважає, що корисні копалини раптом почнуть масово експортуватися з України, то це велика помилка. Справжня ситуація така, що інвестори будуть обережними у своїх рішеннях щодо України, коли їм доступні альтернативи – інвестування в критично важливі мінерали в країнах, де немає війни", – заявив Адам Вебб, керівник відділу мінералів у консалтинговій компанії Benchmark Minerals Intelligence.
Експерт зазначив, що ще однією проблемою є те, що деякі з потенційно прибуткових родовищ знаходяться на територіях, які контролюються Росією, а угода не надає жодних гарантій безпеки.
Як повідомляє Міністерство фінансів України, у 2024 році держава планує отримати 47,7 мільярда гривень (приблизно 1 мільярд доларів США) у вигляді роялті та інших платежів за використання природних ресурсів. Водночас новий спільний фонд зі США збиратиме кошти лише з ліцензій, виданих за новими правилами.
Reuters підкреслює, що темпи видачі таких ліцензій дуже повільні. Наприклад, з 2012 по 2020 рік в Україні було видано близько 20 ліцензій на видобуток нафти і газу, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.
Нещодавно США та Україна уклали угоду, що забезпечить доступ до українських природних ресурсів. З української сторони документ підписала перша віцепрем'єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко, а з боку США – міністр фінансів Скот Бессент.
Згідно з угодою, Київ та Вашингтон створять Інвестиційний фонд для відновлення України, який залучатиме міжнародні інвестиції до нашої країни. Керівництво фондом буде спільним, і жодна зі сторін не має вирішального голосу, що символізуватиме рівноправне партнерство.
У той же час у Білому домі зазначають, що США отримали право визначати, хто купуватиме українські ресурси, що стосується нових ліцензій на видобуток.
Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що угода про природні ресурси є справедливою. За його словами, зміст документа змінився суттєво в процесі підготовки до підписання.