Угода про надра: Україні та США можуть знадобитися десятиліття для отримання прибутків, – Reuters

Сполучені Штати та Україна можуть очікувати, що фінансові вигоди від угоди щодо надр можуть з'явитися лише через десятиліття чи більше. Війна, зруйнована інфраструктура та відсутність геологічних досліджень ускладнюють перспективи видобутку корисних копалин, повідомляє Reuters. Фахівці оцінюють, що розробка родовищ у країнах з розвиненими гірничими секторами, таких як Канада чи Австралія, триває від 10 до 20 років. В Україні цей процес може зайняти ще більше часу через різноманітні перешкоди.

Внаслідок війни енергетична, транспортна та логістична інфраструктури України зазнали суттєвих руйнувань. Більшість родовищ до цього часу не мають достатніх геологічних досліджень, які б підтвердили економічну доцільність їх видобутку. Крім того, існує ризик, що інвестори можуть відмовитися вкладати гроші в країну, де триває війна.

"Якщо хтось має уявлення, ніби всі ці корисні копалини раптом почнуть масово експортуватися з України, це ілюзія. Справжність така, що інвестори матимуть труднощі з виправданням інвестицій в Україну, якщо є альтернативи – інвестувати в важливі мінерали в країнах без війни," – вважає Адам Вебб, керівник відділу мінералів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence.

Іншим суттєвим аспектом є те, що деякі потенційно вигідні родовища розташовані на територіях, які контролюються Росією, а угода не передбачає жодних гарантій безпеки.

Згідно з даними Міністерства фінансів України, у 2024 році держава отримала 47,7 мільярдів гривень (близько 1 мільярда доларів США) у вигляді роялті та інших платежів, пов’язаних з використанням природних ресурсів. Наразі новий спільний фонд зі США зможе акумулювати кошти лише від ліцензій, які укладаються за новими правилами.

Reuters також зазначає, що темпи видачі таких ліцензій є нижчими за очікування. Зокрема, у період з 2012 до 2020 року Україна видала лише близько 20 ліцензій на видобуток нафти і газу, одну на графіт, одну на золото, дві на марганець та одну на мідь.

Нещодавно Сполучені Штати і Україна уклали угоду щодо доступу до українських природних ресурсів. Від України угоду підписала перша віцепрем'єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко, а від США – міністр фінансів Скот Бессент.

Згідно з угодою, Київ і Вашингтон створять інвестиційний фонд для відновлення України, який залучатиме глобальні інвестиції. Управляти фондом будуть спільно Україна та США, без віддання переваги жодній з сторін, що відображатиме рівноправне партнерство.

Водночас у Білому домі повідомили, що Сполучені Штати отримали право вирішувати, хто купуватиме українські ресурси, що стосується нових ліцензій на видобуток. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що угода про природні ресурси є справедливою, додавши, що зміст документа суттєво змінився в процесі підготовки до підписання.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.