США та Україна зіштовхнулися з непередбаченими труднощами напередодні підписання угоди про корисні копалини, повідомляє The Financial Times, посилаючись на свої джерела. Як стало відомо, проблеми виникли, коли літак віцепрем'єр-міністра України Юлії Свириденко відправлявся до Вашингтона, і команда міністра фінансів Скотта Бессента заявила їй, що вона має "готуватися підписати всі угоди або повертатися додому", розповіли три особи, обізнані з ситуацією.
Згідно з інформацією FT, американська сторона наполягала на підписанні як рамкової угоди, так і більш детальної угоди про фінансування, що повинна була завершити угоду щодо надр, яка була запланована на середу, повідомили двоє українських урядовців.
Одна особа, яка має інформацію про позицію США, повідомила, що переговори зазнали зриву через спроби України змінити умови, узгоджені на вихідних. Високопосадовці США висловили занепокоєння тим, що ці зміни можуть зменшити прозорість і підзвітність, проте угоду ще можна підписати в середу, якщо українська сторона повернеться до початкових умов.
"Президент Трамп заявив, що настав час для дій, і ми рухаємося з максимальною швидкістю. Сполучені Штати готові укласти цю важливу угоду та забезпечити тривалий мир в Україні", – зазначив представник Міністерства фінансів США.
Представники України, як повідомляється, відзначили, що не можуть підписати обидва документи у середу, оскільки угода про фонд має бути ратифікована парламентом України перед підписанням.
Раніше сьогодні агентство Bloomberg з посиланням на свої джерела повідомило, що Україна готова підписати угоду щодо природних ресурсів з США, і міністр економіки Юлія Свириденко вже вирушила до Вашингтона для підписання.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, перебуваючи на візиті в США минулого тижня, висловив сподівання, що угоду буде підписано протягом найближчих доби.
У рамках угоди США та Україна прагнутимуть створити умови для "підвищення інвестицій в гірничодобувну промисловість, енергетику та пов'язані технології в Україні", як зазначено в проекті документа, з яким ознайомилися ЗМІ. Вашингтон також визнає наміри Київ не допускати суперечностей угоди з планами щодо вступу України до ЄС.
Також повідомлялося, що США погодилися, що тільки майбутня військова допомога, яку вони зможуть надати Україні після підписання угоди, буде врахована в їхньому внеску до фонду, відповідно до документа.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно заявив, що Вашингтон відмовився від вимоги включити в угоду допомогу в десятки мільярдів доларів, надану Україні з початку російського вторгнення.
Цю інформацію Шмигаль повідомив після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом, на якій також обговорювали цю угоду.
Читайте також: "Такої міжнародної угоди у світі ще не було" – що (не) так із новою угодою про надра?
Трамп просував цю угоду з початку свого другого терміну в січні. Обидві сторони були готові підписати угоду про природні ресурси в лютому, але вона була відкладена через суперечку між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським під час зустрічі в Овальному кабінеті.