Президент США Дональд Трамп регулярно висловлює свою довіру до Володимира Путіна, однак для Європи довіряти російському лідерові беззастережно є недоцільним. Як повідомляє Politico, це особливо стосується країн-сусідів Росії та тих, хто пережив радянську окупацію. Глава військової розвідки Швеції Томас Нільссон підкреслив, що європейці не можуть дозволити собі зменшити пильність.
"Якщо військові дії в Україні припиняться або зменшаться, ми впевнені, що росіяни знову активізуються в нашому регіоні. Вони вже говорять про будівництво баз уздовж нової лінії фронту з Фінляндією, а також в Арктиці," – заявив він.
На тлі зростаючих суперечностей між США та Європою, представники європейських оборонних і розвідувальних відомств стурбовані, зазначає Politico.
"Більшість європейців вважає, що мир не є пріоритетом для Путіна. Він використовував переговори та недобросовісну дипломатію в Україні і Сирії, аби перехитрити і заманити інших у пастку," – наголошено в статті.
Politico також відзначає, що під час зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном Трамп проігнорував думку про те, що європейські миротворці в Україні потребуватимуть гарантованої безпеки від США в разі укладення мирної угоди.
"Для нього, здається, слів Путіна вистачає. Проте для європейців та українців цього недостатньо. Гарантії безпеки – це все, оскільки ігнорувати мілітаристську історію Путіна та його прагнення відновити Росію як велику державу вони не можуть," – йдеться в матеріалі.
Острах того, що Росія може почати війну в іншій країні, залишається основним страхом Європи, особливо для країн, що межують з Росією, зокрема країн Балтії, Північної Європи та Польщі.
Служба зовнішньої розвідки Естонії вже попередила, що Росія посилює свої збройні сили, "готуючись до ймовірної війни з НАТО." Данська розвідка прогнозує, що за п’ять років Росія зможе бути готовою до "великомасштабної війни" в Європі. Литва знову ввела військову повинність і збільшує витрати на оборону до 3,45% від ВВП. А латвійська розвідка вважає, що Кремль свідомо нарощує свій потенціал для протистояння НАТО. Саме страх перед Росією спонукає Фінляндію та Швецію до вступу в НАТО.
"В довгостроковій перспективі я не виключаю, що росіяни можуть вирішити, що готові випробувати статтю 5," – зазначив Томас Нільссон у коментарі для Politico.
Він не говорить про неминучість військової загрози – поки в Україні триває війна, у Росії немає можливостей для проведення ще однієї великомасштабної військової кампанії. Проте, за його словами, в Росії є чимало ресурсів, які вона "може використати в будь-який момент": від бойових літаків і військових кораблів до ядерної зброї та кібертехнологій.
Раніше Трамп зазначав, що війна в Україні може закінчитися або дуже скоро, або ніколи. Він повідомив, що роботи над завершенням цієї війни тривають. Трамп також висловив переконання, що наступним кроком до мирного врегулювання в Україні має стати припинення вогню, до якого, на його думку, можна швидко прийти.